Propaganda Islamského štátu po páde Rakky mlčí

Islamisti sa v poslednom čase sústreďujú najmä na povzbudzovanie morálky zostávajúcich bojovníkov.

Onlinový magazín Rumiyah slúžil Islamskému štátu ako hlavný informačný kanál na šírenie jeho propagandy. Už tretí mesiac však mlčí.

Propagandisti islamistov pôsobili najmä v sýrskej Rakke, ktorá nebola len sídlom samozvaného kalifátu, do ktorého prichádzali tisíce bojovníkov, ale aj centrom jeho propagandistických operácií.

Rumiyah zverejňoval texty, v ktorých nabádal podporovateľov Islamského štátu útočiť po celom svete. Od septembrového obsadenia Rakky kurdskými milíciami podporovanými medzinárodnou koalíciou je však offline.

Hlavným cieľom propagandy Islamského štátu tak už nie je nábor nových členov, ale snaha o udržanie morálky medzi zostávajúcimi bojovníkmi v Sýrii, Iraku a v spiacich bunkách, ktoré sú roztrúsené po svete.

Ešte pred pádom Rakky zohrala istú úlohu v boji proti propagande ISIS spolupráca Spojených arabských emirátov a USA. Tieto krajiny vytvorili spoločnú jednotku zameranú výhradne na mediálny boj proti islamistickej propagande a dezinformáciám.

V priebehu tohto roku Islamský štát prišiel o takmer všetky významné ovládané územia. Počet aktívnych bojovníkov v Sýrií a Iraku sa k dnešku odhaduje len na tritisíc. Podľa amerického plukovníka a hovorcu medzinárodnej koalície Ryana Dillona, už ISIS nepredstavuje priamu vojenskú hrozbu.

Dávid Borovský
člen redakcie Antipropaganda.sk

ŽIADNE KOMENTÁRE