Proruské stránky šíria lži o tom, čo OSN žiada od Ukrajiny

Proruské stránky šíria lži o tom, čo OSN žiada od Ukrajiny

Ruské médiá otočili význam odporúčaní, ktoré OSN dala Ukrajine.

Médiá v Rusku začali šíriť nepravdivú informáciu o údajnom odporúčaní OSN Ukrajine, aby krajina oficiálne uznala dokumenty vydané separatistami na nimi ovládanom území na východe Ukrajiny.

Dezinformácie sa začali na ruských weboch šíriť po tom, ako OSN zverejnilo svoju správu o situácii na Ukrajine za rok 2017. Vzápätí ju zneužili známe propagandistické portály – Komsomolskaya Pravda či DNR-Live.

Weby ako Novostnoe Agenstvo Kharkova a Rossyski Dialog dokonca tvrdili, že OSN ukrajinskú vládu žiada, aby uznala autonómiu samozvanej Luhanskej ľudovej republiky a Doneckej oblasti.

OSN v skutočnosti Ukrajine odporúča, aby pripravila administratívnu procedúru, vďaka ktorej bude možné uznať platnosť dokumentov o narodeniach a úmrtiach vydaných na okupovaných územiach.

V súčasnosti sa tieto dokumenty overujú prostredníctvom spoplatnených súdnych procedúr. OSN navrhla zavedenie bezplatného procesu, ktorý výrazne zjednoduší a zefektívni vydávanie ukrajinských úmrtných a rodných listov.

Keďže ide hlavne o snahu urýchliť proces registrácie detí ako narodených na Ukrajine z dôvodu náporu žiadostí prichádzajúcich z okupovaných území, z pohľadu OSN ide o silne proukrajinský signál.