Putin mal riadiť hackerské útoky počas amerických volieb. Obama sľubuje odplatu

Putin mal riadiť hackerské útoky počas amerických volieb. Obama sľubuje odplatu

Dosluhujúci americký prezident Barack Obama varoval Rusko, že po odhaleniach o jeho zasahovaní do volieb bude nasledovať primeraná reakcia. Donald Trump zodpovednosť Kremľa ďalej zľahčuje.

Vladimír Putin bol osobne zainteresovaný do hackerských útokov na servery Demokratickej strany počas prezidentskej kampane v USA. Tvrdí to americká televízia NBC. Odvoláva sa pri tom na informácie od dvoch vysokopostavených zdrojov z prostredia tajných služieb. Podľa nich mal Putin osobne rozhodovať, ako budú získané dokumenty zverejnené. Pôvodné správy z Bieleho domu uvádzali, že za útokom stoja najvyššie postavení pracovníci ruských tajných služieb.

Pôvodným cieľom ruského prezidenta bola údajne pomsta a snaha zdiskreditovať Hillary Clintonovú pre jej kritiku ruských parlamentných volieb v roku 2011. Neskôr však akcia prerástla v snahu ukázať skorumpovanosť americkej politiky a narušiť dôveru spojencov v USA ako globálneho lídra. Špekuluje sa aj o tom, že cieľom ruských aktivít bolo zabezpečiť Donaldovi Trumpovi víťazstvo vo voľbách, no tieto úvahy sa zatiaľ nepotvrdili.

Odstupujúci prezident Barack Obama, ktorý dal minulý týždeň pokyn na preverenie zahraničného vplyvu na voľby, už varoval, že americká vláda bude na nové zistenia adekvátne reagovať. Avizoval, že odplata príde “v čase a na mieste podľa nášho vlastného uváženia”. Prezradil, že niektoré kroky, ktoré USA podniknú, budú verejnosti známe a niektoré zostanú utajené. Americký prezident to povedal aj priamo Vladimirovi Putinovi.

Naopak budúci prezident Donald Trump na svojom Twitteri vyjadril pochybnosti o tom, prečo Biely dom nekonal skôr, keď mal takéto podozrenia. Tvrdí, že Demokratická strana sa takto iba snaží ospravedlniť svoju porážku vo voľbách.

Prípad hackerských útokov na servery Demokratickej strany poukazuje na to, že Rusko používa kybernetické útoky a informačnú vojnu ako novú taktiku v snahe oslabiť Spojené štáty. Kým doteraz sa ruské aktivity sústredili predovšetkým na zbieranie informácii a udržiavanie kontaktov, teraz Moskva získané informácie aktívne využila, aby ovplyvnila americkú domácu politiku.