Putinovi predviedli ruské roboty. Vyrobili ich v Kórei

Putinovi predviedli ruské roboty. Vyrobili ich v Kórei

Ruská agentúra RIA Novosti na Twitteri informovala o rozcvičke nových vojenských robotov pred prezidentom Putinom.

Prezident Putin v rámci svojej pracovnej cesty navštívil Suvorovovo vojenské učilište v Petrohrade. Žiaci učilišťa mu predviedli funkčné modely lietadiel a lodí, na ktorých ukázali svoje technické zručnosti. V odbornej dielni zameranej na robotiku žiaci s hrdosťou demonštrovali svoje vojenské miniroboty, ktoré reagovali na hlasové povely. Táto ukážka vysokej odbornosti mladých študentov má však háčik.

Miniroboty nevyvinuli na uvedenej škole, ba dokonca ani v Rusku. Ide o roboty Robotis Biolid, ktoré vyrába juhokórejská spoločnosť Robotis Ltd. Tieto roboty sa už vyše šesť rokov predávajú aj na E-bay alebo na Amazone. V súčasnosti ich napríklad Amazon ponúka za 1300 dolárov. Na kanáli YouTube je demo video z apríla 2013, v ktorom užívateľ so svojim robotom predvádza presne tie isté cviky, ktoré demonštrovali aj žiaci učilišťa pred prezidentom Putinom. Redakcia internetového portálu Znak.com  požiadala školu o vyjadrenie (v čase písania tohto článku – bez odpovede).

Nie je to prvý prípad, keď Kremľom kontrolované médiá šírili prikrášlené informácie, ktorých cieľom je dokázať technickú vyspelosť Ruska.

Štátna televízia TV Rossija 24 odvysielala  11.decembra 2018 správu o najmodernejšom robotovi menom Boris. Ako sa neskôr ukázalo, nešlo o sofistikovaného robota, ale o človeka oblečeného v kostýme. Už po odvysielaní správy sa začali ozývať nielen ľudia na internete, ale aj na mieste konania technologickej výstavy, že „robot“ sa pohybuje veľmi nezvyčajne. O vývoji podobného robota sa predtým nehovorilo ani v odborných kruhoch. Večer toho istého dňa sa objavila fotografia, na ktorej bolo vidno, že v obleku robota je človek. Na druhý deň reportáž televízia stiahla. Následne odvysielala zmenenú správu, v ktorej sa viacerí predstavitelia vyjadrili, že celé to bolo zámer, aby aj takýmto spôsobom pritiahli mladých účastníkov konferencie k štúdiu robotiky.  

Inokedy sa v ruských médiách ako skutočné zábery z vojnového konfliktu použili snímky z počítačových hier. Ruské ministerstvo obrany takto prezentovalo napríklad „nezvratné“ dôkazy o tom, ako americká armáda pomáhala jednotkám ISIS na Blízkom východe. Ukázalo sa, že týmito dôkazmi boli snímky z počítačovej hry AC-130 Gunship Simulator.

V inom prípade zasa televízia Pervyj kanal odvysielala reportáž venovanú mŕtvemu ruskému vojakovi zo Sýrie, v ktorej použila zábery z PC simulátora Arma 3.

Všetky tieto správy sú neustále na internete prístupné.