Rakúske ministerstvo vnútra odporúča obmedziť spoluprácu s médiami

Rakúske ministerstvo vnútra odporúča obmedziť spoluprácu s médiami

Rakúske ministerstvo vnútra pod vedením Herberta Kickla z krajne-pravicovej FPO sa časti médií pokúsilo obmedziť prístup k informáciám. Na verejnosť sa dostali s pokynmi pre styk s verejnosťou, ktoré rakúskym policajným hovorcom poslali priamo z ministerstva. „Potrestanými” mali byť týždenník Falter a denníky Kurier a Der Standard. Podľa pokynov s nimi mala polícia obmedziť kontakt na „nutné právne minimum“.

Premiér Sebastian Kurz takúto prax odmietol: „Brániť vo výkone alebo bojkotovať vybrané médiá sa v Rakúsku nebude. To platí pre tých, ktorí sú zodpovední za komunikáciu na všetkých ministerstvách a tiež vo všetkých verejných inštitúciách.“

Reakcia Sebastiana Kurza, rakúskeho kancelára, bola jasná. „Brániť vo výkone alebo bojkotovať vybrané média sa v Rakúsku nemôže diať. To platí pre tých, ktorí sú zodpovední za komunikáciu na všetkých ministerstvách a tiež na všetkých verejných inštitúciách.“ Dodal, že „akékoľvek obmedzovanie slobody tlače je neakceptovateľné.“

Ministerstvo vnútra potvrdilo pravdivosť uniknutých informácií. Autorom mailu bol hovorca ministra Christoph Pölzl. Bránil sa, že išlo len o návrhy, ktoré v žiadnom prípade nemajú byť považované za povinné. FPO (Freiheitliche Partei Österreichs – Slobodná strana Rakúska) je známa svojimi protiimigračnými a ultrapravicovými postojmi. Spomenuté periodiká ju za to niekoľkokrát v minulosti kritizovali (tu, tu alebo tu). FPO ich články vníma ako jednostranné, kritické a zavádzajúce.

Ministerstvo ďalej v uniknutej správe odporúčalo aj to, aby sa do povedomia širokej verejnosti prostredníctvom tlače dostávali najmä sexuálne útoky, pri ktorých obeť nebola v žiadnom osobnom spojení s páchateľom. Policajní hovorcovia by sa mali pri informovaní novín sústrediť na občianstvo podozrivých a v prípade cudzincov objasňovať, akej sú národnosti a náboženstva.

Opozičné strany požadujú, aby minister Kickl odstúpil. Naopak kancelár už tieto podnety nachádzajúce sa vo zvyšku textu emailu nijak viac nekomentoval.

Kauza nevrhá dobré svetlo na prebiehajúce predsedníctvo Rakúska v Rade Európskej únie. EÚ v súčasnosti čelí fenoménu fake news. O to viac sú dnes sloboda tlače a informovanosť verejnosti potrebné, hoci novinári neprinášajú vždy pozitívne správy. Únia rakúskych žurnalistov považuje prípad za nebezpečný precedens. Snahu rakúskeho ministerstva vnútra o trestanie vybraných medií odsúdila aj Medzinárodná asociácia tlače v Bruseli.