Roboti a trollovia sa snažia otočiť Ukrajinu od EÚ a NATO

Roboti a trollovia sa snažia otočiť Ukrajinu od EÚ a NATO

Od Revolúcie dôstojnosti (Euromajdanu) v roku 2014 sa Ukrajinci snažia reformovať svoju krajinu a priblížiť sa Západu a jeho štruktúram. Proti ním však stoja mnohí prokremeľskí aktéri, ktorí sa snažia západný kurz Ukrajiny ešte zvrátiť..

Keď v novembri 2013 vtedajší ukrajinský prezident Viktor Janukovyč odmietol podpísať asociačnú dohodu s Európskou úniou, rozpútal masové protesty (Euromajdan), ktoré ho nakoniec vyhnali nielen z prezidentského paláca ale až do ruského exilu. Odvtedy sa Ukrajina postupne orientuje čoraz viac na EÚ a NATO. 

Rusko sa tomu snaží všemožne zabrániť – vojna v Donbase, anexia Krymu, ekonomické vydieranie cez plyn a ropu, a takisto používaním botov a trollov. 

Putinoví agenti v ukrajinskej politike

Podobne ako v Európskej únii, Kremľu v jeho snahách na Ukrajine pomáha skupina vplyvných prokremeľských aktérov z radov novinárov, politikov, či oligarchov.

Nemusia priamo chváliť Kremeľ, stačí diskreditovať reformy vyžadované Svetovou bankou, Európskou úniou, či Medzinárodným menovým fondom. Medzi prokremeľskými aktérmi figurujú najmä ľudia z bývalej Janukovyčovej administratívy a jeho proruskej Strany regiónov. 

V súčasnom ukrajinskom parlamente je najvýraznejšia otvorene prokremeľská strana Opozičná platforma – Za život, na ktorej čele stojí bývalý člen Strany regiónov Jurij Bojko. V ukrajinskom parlamente má 44 zo 450 poslancov. 

Poslanec s armádou falošných podporovateľov

Jedným z lídrov Opozičnej platformy – Za život je aj oligarcha Viktor Medvedčuk, ktorý je považovaný za Putinovu spojku na Ukrajine. Putin je Medvedčukov osobný priateľ a je dokonca krstným otcom Medvedčukovej dcéry Daryny.

Medvedčuk má v súčasnosti na Twitteri približne 151-tisíc followerov. V minulosti ich mal omnoho viac, kde sa stratili?

V júli 2018 stratil Medvedčuk až 311-tisíc followerov. za týmto dramatickým poklesom je rozsiahla akcia Twitteru, ktorý v tej dobe zablokoval okolo 70 miliónov falošných účtov, prevažne z Ruska. To sa výrazne dotklo Medvedčukových falošných followerov.

Medvedčuk však odvtedy začal naberať podozrivých fanúšikov. Z nedávnych 200 followerov je totiž bežných užívateľov len 39%, zvyšok opäť tvoria boti alebo trollovia.

Medvedčuk na šírenie prokremeľskej propagandy využíva okrem Twitteru aj niektoré média s celonárodnou pôsobnosťou, v ktorých má vplyv. Ide napríklad o televízne kanály 112 Ukraine, NewsOne a Zik.

Kremeľ má svojich hráčov aj mimo politiky

Prokremeľskí propagandisti, ktorí sa snažia zvrátiť reformný proces a prozápadný kurz Ukrajiny sa však nájdu aj mimo politickej arény. Jedným z takýchto ľudí je napríklad Anatolij Šarij, bloger a predseda mimoparlamentnej strany Strana Šarij. 

Patrí ku kritikom Euromajdanu z rokov 2013-2014 a následného prozápadného obratu v ukrajinskej politike. Webový portál Ukraine World vo svojom výskume zistil, že Šarij šíri protizápadné naratívy typické pre prokremeľskú propagandu.

Aby dosiahol čo najväčší zásah, tak na Twitteri využíva Šarij botov a trollov, ktorí jeho príspevky dokážu raketovo zdieľať v obrovskej skupine užívateľov sociálnych sietí. 

Z 200 nedávnych Šarijových followerov je len 45 bežných užívateľov, 72 je botov, alebo trollov a 83 bolo v júli 2020 neaktívnych. Až 96 odoberateľov malo mená zostavené náhodnou kombináciou písmen a čísel. Jeden z podozrivých vystupujúci pod menom Margoša stihol od augusta 2019 do augusta 2020 vytvoriť neuveriteľných 64-tisíc tweetov.

Prepojená sieť robotov si navzájom zdieľa príspevky, a tak zvyšuje ich zásah. V tweetoch kombinujú prokremeľskú propagandu so zábavným obsahom. V poslednej dobe patrili k častým témam Šarijových botov otrava Navaľného alebo udalosti v Bielorusku. 

Ďalší boti v službách Janukovyčových spojencov

Autori z Ukraine World odhalili využívanie botov a trollov aj v propagande bývalých Janukovyčových spolupracovníkov Andrija Portnova a Oleny Lukašovej. 

Lukašova bola ministerka spravodlivosti za vlády Janukovyča a Portnov zástupca vedúceho Janukovyčovej prezidentskej administratívy.

V posledných rokoch sa Portnov aj Lukašova aktívne snažia zdiskreditovať ukrajinské reformy a západné smerovanie krajiny. 

Portnov má mnoho spoločných followerov na Twitteri s Viktorom Medvedčukom. Niektoré z podozrivých účtov tweetujú aj 180 tweetov denne a zdieľajú si ich medzi sebou. 

Z nedávnych 200 odberateľov Oleny Lukašovej je podľa Ukraine World 61% účtov podozrivých a 39% bežných používateľov. 

Portnov a Lukašova majú až 4179 spoločných sledovateľov na Twitteri. To predstavuje 24,5% zo všetkých Lukašovej followerov a 43,1% Portnovových. 

Odporca Západu aj z vládnej strany

Odporcovia politických reforiem a západného kurzu Ukrajiny sa však nájdu aj medzi poslancami vládnej strany Sluha ľudu. Tá ma v parlamentne väčšinu a pochádza z nej aj prezident Volodymyr Zelensky. 

Jedným z takýchto ľudí je Oleksander Dubinskij, ktorý proti Západu často využíva agresívnu rétoriku. Podporovateľov tesnejšej integrácie so Západom obviňuje zo spolupráce s Georgeom Sorosom.

Medzi jeho 200 nedávnymi followermi je len 17% bežných účtov, ostatné vykazujú podozrivé správanie (47%), alebo majú úplne prázdnu časovú os (36%). 

Hlavné témy propagandy

Medzi najpopulárnejšie protizápadné naratívy v roku 2020 podľa inej štúdie Ukraine World patria:

  • George Soros má na Ukrajine svojich sluhov.
  • Ukrajina je riadená zvonku cudzími vládami a medzinárodnými organizáciami.
  • Západ chce odkúpiť, prípadne ukradnúť všetku ukrajinskú pôdu.
  • Medzinárodný menový fond zotročil Ukrajinu.
  • USA riadia ukrajinských politikov, média a aktivistov.

Obsahovo sa tieto konšpirácie podobajú prokremeľskej propagande na Slovensku, kde je hlavným nepriateľom zlý Západ.