Rusi tvrdia, že okupácia Pobaltia bola privilégiom

Rusi tvrdia, že okupácia Pobaltia bola privilégiom

Ruská propaganda má občas svojský zmysel pre humor. Najnovšie tvrdia, že pobaltské krajiny musia byť vďačné a šťastné, že ich po druhej svetovej vojne okupoval Sovietsky zväz a bez nich by im bolo oveľa horšie. Litva, Lotyšsko a Estónsko majú však na násilné pričlenenie k Sovietskemu zväzu trošku iný názor.

Aférku odštartovala samotná Ruská ambasáda v Estónsku, keď na Twitter pustila článokPrečo bolo Pobaltie skvelým miestom na život pod kontrolou Sovietov.”

Text je doplnený fotografiami skvelého života v Pobaltí zo 60. až 80-tych rokov minulého storočia. Článok mal dokazovať, že pobaltské štáty boli privilegované v ZSSR a taktiež na nekonečné možnosti, ktoré im Sovietsky zväz ponúkal. Už nik však nenapísal, že drvivá väčšina miestnych obyvateľov bola proti násilnému pripojeniu k ZSSR.

Sovietsky zväz bol super. Isto?

Autori prokremeľského textu tvrdia napríklad, že radikálne sovietske reformy aplikovali v pobaltí šetrnejšie. Text ruská ambasáda zverejnila v čase výročia masívnych deportácii obyvateľov Pobaltia do gulagov na Sibír.  

Ďalej sú v článku dezinformácia doslova zo zlatého ruského fondu: “Lotyšsko, Litva a Estónsko boli považované za najprivilegovanejšie zo 16 štátov ZSSR”. V preklade to znamená, že byť násilne obsadený Sovietmi je vlastne privilégium. Podľa tejto logiky bolo v roku 1956 privilegované Maďarsko, neskôr v  roku 1968 Československo a v roku 1980 aj Afganistan.

Sovietske pobaltie

Pri rozpade ZSSR v roku 1991 boli pobaltské krajiny prvé, ktoré vyhlásili nezávislosť, čo tiež svedčí, že sa až tak vyvolene necítili. Jednotlivé krajiny ZSSR boli odrezané od okolitého sveta. Všade vládla cenzúra, represie, zakázaná bola západná hudba aj niektoré publikácie. 

Dmitri Teperik, riaditeľ Medzinárodného centra pre obranu a bezpečnosť hovorí, že Kremeľ je schopný inšpirovať svojich stúpencov, aby podkopávali úspechy Západu a slobodných krajín. Prekrútenie faktov a starostlivý výber vhodných obrázkov na podporu príbehu Kremľa sa časom stáva normou, aby sa bagatelizovali nepríjemné stránky sovietskej histórie