Ruské médiá dezinformujú o postoji USA ku Krymu

Ruské médiá dezinformujú o postoji USA ku Krymu

Budúci americký minister zahraničných vecí Rex Tillerson povedal, že USA akceptujú Krym za súčasť Ruska len so súhlasom Ukrajiny. Ruská štátna tlačová agentúra TASS považuje uznanie za hotovú vec, kľúčovú podmienku ignoruje.

V Spojených štátoch amerických prebiehalo v ostatných dňoch verejné „grilovanie“ kandidátov na ministerské posty v novej Trumpovej administratíve. Počas každého takéhoto zasadnutia kandidáta vypočúva príslušná senátna komisia. Vypočúvania sa zúčastnil aj budúci minister zahraničia Rex Tillerson. Senátori sa ho pýtali na jeho názory na terorizmus, klimatické zmeny a na jeho postoj voči ruskej anexii Krymu a následné udalosti na východe Ukrajiny.

Tillerson kroky Moskvy jasne odsúdil. Uviedol, že anexia Krymu bola porušením medzinárodného práva, Rusko nelegálne zabralo územie, na ktoré nemá nárok a potvrdil tiež opodstatnenosť sankcií voči Kremľu. Nastupujúci minister ďalej podporil vyslanie síl NATO do pobaltských štátov s cieľom ukázať súdržnosť Aliancie a ochotu uplatniť článok 5 Washingtonskej zmluvy o spoločnej obrane.

Senátor Portman sa Tillersona opýtal, či je za to, aby Spojené štáty neuznali Krym ako súčasť Ruska, podobne ako USA nikdy neuznali sovietsku okupáciu pobaltských štátov. Na túto otázku Tillerson odpovedal, že „jedinou možnosťou ako by sme k tomu mohli niekedy pristúpiť, je široká dohoda akceptovaná občanmi Ukrajiny. V opačnom prípade pripojenie Krymu k Rusku nikdy neuznáme“.

O vypočúvaní informovali viaceré ruské médiá, a hoci väčšinu informácii podávali objektívne, Tillersonov výrok o uznaní Krymu značne skreslili. Ruská spravodajská agentúra TASS publikovala článok s titulkom Tillerson: USA uznajú zjednotenie Ruska a Krymu, ak Ukrajina stiahne svoje námietky. Portál Lenta dokonca priniesol informáciu o tom, že kandidát na post ministra ozrejmil podmienky, ktorých Amerika uzná Krym za ruské teritórium.   

Články týchto ruských médií sú dôkazom, že propaganda nemusí mať podobu šírenia úplne vymyslených a nezmyselných informácii. Obe médiá pracujú s objektívnymi skutočnosťami a ponúkajú aj veľké množstvo pravdivých informácií, dokonca uvádzajú niektoré Tillersonove kritické vyjadrenia na adresu Moskvy, no aj takto na prvý pohľad seriózny článok môže obsahovať prekrútené fakty s cieľom ovplyvniť názor čitateľa. V tomto prípade to malo byť navodenie dojmu, že Spojené štáty sú ochotné po splnení určitých podmienok uznať Krym ako súčasť Ruska.

Ruské médiá šíria dezinformácie pravidelne. Príkladom môže byť nedávna správa o „úteku“ 700-tisíc ľudí z Nemecka kvôli Merkelovej politike alebo živé vysielanie RT z októbra minulého roka, ktoré malo vyvolať dojem, že ulice Ríma sú zaplavené demonštrantmi protestujúcimi proti pripravovanému referendu a premiérovi Renzimu, pričom v skutočnosti sa však dial presný opak.