Ruské trollovacie účty spochybňujú už aj bezpečnosť vakcinácie

Ruské trollovacie účty spochybňujú už aj bezpečnosť vakcinácie

Dôveryhodnosť vlády sa dá spochybniť aj vyvolávaním podozrenia, že občanom tají informácie o škodlivosti očkovania.

Rovnaké trollovacie účty, pomocou ktorých sa Rusi snažili ovplyvniť americké prezidentské voľby, spochybňujú už aj očkovanie.  

Vedci z George Washington University na to prišli počas výskumu, ktorého úlohou je zlepšiť komunikáciu štátnych zamestnancov v zdravotníctve prostredníctvom sociálnych sietí. Počas toho si všimli, že sa podozrivé účty na sociálnych sieťach snažia spochybniť konsenzus o bezpečnosti vakcinácie.

Vedci upozorňujú, že falošné účty netvítovali len v neprospech vakcinácie. Snažili sa tak umelo vzbudiť dojem, že ide o autentickú diskusiu.

„Títo trollovia zneužívajú vakcináciu, pretože má potenciál silno polarizovať americkú spoločnosť,“ tvrdí profesor počítačových vied z John Hopkins University Mark Dredze, ktorý na štúdii spolupracoval.

Práve teraz je v Európe zvýšený výskyt osýpok, čo čiastočne súvisí aj so zníženou mierou vakcinácie. V prvom polroku 2018 bolo v Európe zaznamenaných až 41-tisíc prípadov, čo je viac ako za celý predošlý rok. V Spojených štátoch je trend vývoja miery vakcinácie podobný. Rastie počet detí, ktoré nie sú zaočkované z iných ako zdravotných dôvodov.

Podľa výskumníkov sa ruskí trollovia snažia spájať tému vakcinácie s inými kontroverznými témami, ako sú rasa alebo náboženstvo.

Veľa tvítov sa snaží túto tému využiť na spochybňovanie americkej vlády. Išlo napríklad o statusy ako „vedeli ste, že vláda mala tajnú databázu detí, ktorým vakcinácia ublížila?“

Väčšina z týchto botov bola podľa štúdie podozrivo prepojená so známou firmou Internet Research Agency, ktorá je priamo napojená na ruskú vládu a je podozrivá zo zasahovania do amerických volieb. Len za posledných sedem dní Facebook odstránil až 650 falošných účtov s napojením na túto spoločnosť.

Na Twitteri, ktorý štúdia primárne skúmala, je situácia horšia aj napriek tomu, že Facebook slúži ‘anti-vax‘ hnutiu ako hlavný komunikačný kanál. Twitter len vo februári zmazal až 3 800 účtov prepojených so spomínanou ruskou firmou.

Podľa najnovších informácií sa týmto konkrétnym prípadom zaoberá aj samotný Twitter. V máji mal ich pokročilý algoritmus identifikovať každý týždeň viac ako 9,9 milióna botov a spam účtov.