Ruské účty na Twitteri boli krátko pred brexitom nápadne aktívne

Ruské účty na Twitteri boli krátko pred brexitom nápadne aktívne

Tisíce účtov prepojených na Rusko nabádali voličov hlasovať krátko pred referendom za brexit.

Nedávno sme informovali, že peniaze na kampaň za vystúpenie Veľkej Británie z Európskej únie pochádzali z podozrivých zdrojov. Mnohé nasvedčuje tomu, že do Veľkej Británie mohli prísť z Ruska, ktorému by takéto oslabenie Únie určite vyhovovalo.

Neskôr postupne pribudli nové informácie o intenzívnej ruskej aktivite na Twitteri. Jej cieľom podľa nich bolo ovplyvniť hlasovanie o brexite.

Britská premiérka Theresa Mayová 13. novembra obvinila Rusko zo zneužívania štátnych médií na dezinformovanie s cieľom vyvolávať na Západe rozbroje. Takéto správanie Kremľa podľa nej ohrozuje medzinárodný poriadok, od ktorého sme všetci závislí.

O dva dni neskôr denník The Times napísal o výskume univerzít v Swansea a Berkeley. Vedci analyzovali 156-tisíc falošných účtov z Ruska, z ktorých podľa nich 48 hodín pred referendom prišlo 45-tisíc tvítov. Väčšina z nich nabádala ľudí hlasovať za brexit. Vedci odhadujú, že tieto príspevky mali stovky miliónov zhliadnutí.

Pri inej príležitosti zas šéf britskej kybernetickej bezpečnosti Ciaran Martin verejne vyhlásil, že Rusko napadlo britské médiá, telekomunikácie aj energetiku.

Minulý týždeň týždeň vyšla aj štúdia z University of Edinburgh, ktorá identifikovala 419 falošných účtov, ktoré sú spojené s petrohradskou továrňou na trollov Internet Research Agency. Tieto účty sa vydávali za rôznych vymyslených ľudí. Bol medzi nimi neexistujúci veterán vojenského námorníctva, republikán z Tennessee alebo texaský patriot. Účty z tejto štúdie o brexite tvítovali 3 468-krát. Okrem zasahovania do britskej referendovej kampane sa pokúšali šíriť aj antimoslimské nálady.