Rusko, Čína a Irán sa snažia ovplyvniť voľby v USA, tvrdí americká tajná služba

Rusko, Čína a Irán sa snažia ovplyvniť voľby v USA, tvrdí americká tajná služba

Šéf americkej kontrarozviedky William Evanina varoval pred dezinformačnými kampaňami Ruska, Číny a Iránu. Snažia sa tak destabilizovať krajinu, šíriť paniku a ovplyvniť výsledok novembrových prezidentských volieb.

O nezvyčajnom verejnom vystúpení šéfa americkej kontrarozviedky informoval portál AlJazeera začiatkom augusta. Prehlásenie sa objavilo po tom, čo poprední demokratickí predstavitelia kritizovali tajnú službu za pasivitu a zamlčiavanie informácií o nadchádzajúcich voľbách.

William Evanina tak varoval pred troma hlavnými aktérmi, ktorí sa pokúšajú ovplyvniť voľby vo svoj prospech. Každá krajina má teda svojho favorita.

Biden vs. Trump – 2:1

Moskva sa primárne snaží podporiť Donalda Trumpa na úkor demokratického kandidáta Joea Bidena. Kritizuje ho už za pôsobenie v Obamovej vláde, či za jeho podporu Ukrajiny.

Putin nie je v dezinformačných kampaniach nováčik, hrozba z Ruska je teda rozhodne veľká. Už v roku 2016 viedli dezinfo kampaň plus hackli email demokratickej kandidátky Hilary Clintonovej. Tentokrát Rusi využívajú propagandu na sociálnych sieťach, či ruských televíznych kanáloch.

Peking má taktiež svojho favorita, no súčasný americký prezident ním nie je. Donald Trump je pre Čínu nepredvídateľný, a preto je v ich záujme, aby sa začiatkom nového roku z Bieleho domu odsťahoval. Kritizujú (ne)zvládnutie globálnej pandémie, či iné anti-čínske kroky súčasnej administratívy.

V prípade Teheránu ide o dezinformačné kampane s cieľom polarizovať spoločnosť všeobecne. V kybernetickom priestore tak šíri anti-americkú propagandu a potenciálne víťazstvo Trumpa vidí ako problém. Irán predpokladá, že by tak Biely dom aj naďalej tlačil na zmenu jeho režimu a podnikal voči nemu ďalšie represívne kroky.

Trump: “Zahraničnú pomoc nechcem a ani nepotrebujem”

Reakcia Trumpovho tímu na seba nenechala dlho čakať. Súčasný americký prezident sa vyjadril, že Irán a Čína ho v úrade nechcú práve preto, ”že ich po rokoch obvinil z rozmaznávania politikov, ako je práve Joe Biden”.

Zatiaľ čo Trumpovi spolupracovníci zachraňujú jeho PR kampaň, samotný prezident im to veľmi neuľahčuje. Minulý víkend sám retweetol príspevok, ktorý má byť podľa tajnej služby súčasťou širšej snahy Moskvy dehonestovať jeho súpera.

Tweet obsahoval nahrávky rozhovoru medzi Bidenom a bývalým ukrajinským prezidentom Porošenkom, ktoré už v minulosti označila americká tajná služba za dezinformačnú a diskreditačnú kampaň. Samotné nahrávky pritom nič nedokazujú, no Moskva spolu s Trumpom ich vytrhávajú z kontextu a vytvárajú konšpirácie o Bidenovej angažovanosti na Ukrajine.

Viacerí politici Trumpa obvinili z šírenia ruských dezinformácií, Twitter však medzitým pôvodný účet s príspevkom zablokoval.