Rusko je obeťou vlastnej dezinformačnej kampane

Rusko je obeťou vlastnej dezinformačnej kampane

Zomrel šéf ruskej tajnej služby GRU, ktorá je podľa Západu zodpovedná za útok na bývalého ruského špióna Skripaľa a jeho dcéru, ovplyvňovanie amerických prezidentských volieb v roku 2016 či dopingovú kauzu na olympiáde.

Šéf ruskej vojenskej rozviedky Igor Korobov zomrel po “dlhej a ťažkej chorobe”. Rusko o tom informovalo počas tohto týždňa a napriek tomu, že neexistujú žiadne dôkazy ani indície o tom, že príčina smrti nebola prirodzená, šíria sa o nej pochybnosti. Kremeľ tak dopláca na povesť, ktorú si vybudoval šírením dezinformácií a časť medzinárodnej verejnosti automaticky správam z Ruska nedôveruje.

Korobovom riadená GRU sa v poslednom čase dopustila viacerých chýb. Objavili sa informácie, že po nich on osobne čelil Putinovej kritike. Už v lete však pre vážnu chorobu viedol úrad jeho zástupca Igor Kostjukov.

Špekulácie o príčinách smrti popiera nielen Kremeľ, ale aj zdroje z Korobovho okolia a médiá. Podľa nich bolo aj z posledných fotografií a vystupovania Igora Korobova jasné, že nie je zdravotne v poriadku. V Rusku sa však objavili aj novinári, pre ktorých mala jeho choroba zvláštne načasovanie vzhľadom k tomu, akými informáciami Korobov disponoval.

Putin vyjadril rodine pozostalým sústrasť. Bol však skromnejší než po smrti Korobovho predchodcu Igora Serguna, ktorého označil za “odvážneho muža a skutočného vlastenca”. Aj to vyvolalo špekulácie o ich vzájomnom vzťahu. Podľa odborníka na ruské bezpečnostné služby Marka Galeottiho bol Korobov v tieni svojho predchodcu. GRU totiž počas Sergunovho pôsobenia výrazne zvýšila svoju prestíž.

V posledných rokoch sa však ukázalo, že ruská spravodajská služba GRU nie je pripravená na novú éru dátovej žurnalistiky a občianskych detektívov. Novinári odhalili mnohé operácie GRU, neúspešný pokus o prevrat v Čiernej Hore, účasť na zostrelení malajského lietadla na východe Ukrajiny v roku 2014 či otravu bývalého ruského špióna Skripaľa a jeho dcéry v britskom Salisbury.

Igor Korobov sa stal šéfom ruskej tajnej služby v roku 2016 po náhlej smrti Igora Serguna. Do ruskej armády vstúpil v roku 1973. V spravodajských službách pôsobil na rôznych pozíciách a za svoju prácu získal niekoľko ocenení. Spolu s ďalšími členmi ruskej rozviedky sa Korobov dostal na sankčný zoznam Spojených štátov.