Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (28.2.)

Rusko v slovenskom dezinformačnom priestore (28.2.)

Aj tento týždeň sa niesol v znamení príspevkov s pro-ruskou tematikou na slovenskej dezinformačnej scéne. Nechýbalo Rusko ako obeť či problematika vakcín.

jednom z príspevkov Hlavných správ je opäť možné badať snahu vykresliť Rusko ako obeť, na ktorú útočí celý svet. Autor cituje Vladimíra Putina, podľa ktorého zahraničné sily majú diskreditovať ruské úspechy v oblasti medicíny.

Od doby, kedy Rusi ako prví prišli s vakcínou, tak sa „západné“ média údajne snažia šíriť iba dezinformácie, ktoré podkopávajú hodnotu ruskej vakcíny. Ruský prezident tiež dodáva, že agresívna politika zadržiavania Ruska bráni ruskému rozvoju a podkopáva hodnoty ruskej spoločnosti.

Téma vakcín bola obsiahnutá aj v nasledujúcom príspevku Hlavných správ, ktorý sa tentoraz zameral na slová Alexandra Lukašenka. Lukašenko hovorí o ruskej vakcíne iba v superlatívoch pričom podľa neho ide o najúčinnejšiu vakcínu na svete. Samozrejme jej úspech nemôžu ovplyvniť žiadne „posmešné“ reči iných aktérov. 

Ako už býva zvykom, k téme vakcín sa nezabudol vyjadriť ani Hlavný denník. Tentoraz priniesli obsiahli príspevok, ktorý porovnáva americkú a ruskú vakcínu. Pri tej ruskej si však autor neodpustil spomenúť viaceré ruské prvenstvá. 

Aktívny bol aj web Zem a Vek. Aj tento týždeň prispel Eugen Rusnák alias Jevgenij Paľcev svojou dávkou pro-ruskej propagandy. V Rusnákových textoch býva už tradične obsiahnutá silná dávka kritiky západných krajín, ktoré majú viesť nepriateľskú a agresívnu politiku voči Rusku, v tomto prípade aj Bielorusku. Práve zmienené „dotknuté“ štáty chcú posilňovať vzájomné vzťahy, čoho dôsledkom má byť napríklad to, že Bielorusko nebude využívať pobaltské prístavy ale iba tie „priateľské“ ruské. 

Už klasickým obsahom Hlavných správ bývajú výroky Sergeja Lavrova. Šéf ruskej diplomacie tentokrát odsudzuje agresívnu politiku západu voči Rusku pričom dodáva, že západ sa „usiluje transformovať Rusko na „poslušnú“ krajinu a komfortnú zónu pre šírenie vlastných záujmov a pofidérnych hodnôt západného sveta“. 

Svoj podiel na slovenskú dezinformačnú scénu tento týždeň priniesol aj portál Infovojna, ktorý v jednom zo svojich príspevkov analyzuje Putinov prejav na Svetovom ekonomickom fóre v Davose. Podľa slov autora je toto fórum jeden z vrcholov zvrátených ekonomických teórií a spoločenských myšlienok. Práve tieto „zvrátené teórie“ mal Putin bravúrne a jednoznačne vyvrátiť.

Hlavné správy priniesli aj článok, v ktorom citujú Sergeja Rjabkova. Rjabkov pokladá kroky nového amerického prezidenta za rozvracajúce a prioritne namierené proti Rusku. V článku figurujú pojmy ako protiruské sankcie ako aj to, že dolár je jedovatý zdroj neustálych nepriateľských akcií.

Autori: Kristína Márová, Matej Spišák