Rusko vykresľuje hladomor na Ukrajine. Odkazuje na neexistujúce zdroje

Rusko vykresľuje hladomor na Ukrajine. Odkazuje na neexistujúce zdroje

Pred pár dňami sa začala ruskými médiami šíriť ďalšia senzácia. Ukrajina podľa nich zažíva hlad a jej obyvatelia dokonca žobrú o kúsky chleba, ktoré sú hádzané ako potrava vtákom.

S príbehom o ukrajinskom hladomore vyrukovala ako prvá televízia ruského Ministerstva obrany Zvezda, ktorá ako zdroj svojej informácie uvádza facebookový príspevok od Lady Laferovej z Odesy. Niet divu, že na mnohých čitateľov táto správa zapôsobila dôveryhodne, keďže o údajnom hlade informoval niekto priamo z Ukrajiny, niekto, kto to vidí ,,na vlastné oči“.

Háčik je však v tom, že na časovej osy Lady Laferovej okrem niekoľkých pro-rusky ladených statusov a fotografií zasneženej Odesy, nenájdeme príspevok s fotografiou ženy, ktorá sa kŕmi zvyškami chleba pre holuby.

Ruské médiá však vo vymyslenom príbehu zachádzajú ešte ďalej. Špekulujú napríklad o vypuknutí nepokojov, ktoré môžu v súvislosti s nedostatkom jedla Ukrajinu čoskoro stretnúť. Rozoberajú tiež zavedenie potravinových lístkov, ktoré podľa ekonóma Oleha Pendzina predstavujú jediný spôsob, ako nepokojom na Ukrajine zabrániť.

Ruskojazyčná čast RT (Russia Today), ktorá sprostredkovala Pendzinove vyjadrenia na margo potravinových lístkov, odkazuje na stránku RIAfans, na ktorej sa Pendzin ako prvý vyjadril k zavedeniu týchto lístkov. Na tom by samozrejme nebolo nič divné, keby muž vystupujúci na RIAfans v skutočnosti nebol Pendzin, ale Oleksiy Doroshenko, riaditeľ Ukrajinskej asociácie pre obchodné siete. Celé Doroshenkove vyjadrenie o potravinovej situácii na Ukrajine bolo vytrhnuté z kontextu, ukradnuté a pripísané inému Kremľu lojálnemu človeku.

V pôvodnom videu Doroshenko navyše nehovorí primárne o zavedení potravinových lístkov, a už vôbec nie o možných nepokojoch alebo demonštráciách, ako to prezentujú ruské médiá. Vysvetľuje skôr model, ktorý je veľmi podobný americkému potravinovému programu, a ktorého zavedenie by malo prerušiť dotácie a regulácie cien určitých potravín. Tento potravinový program v Spojených štátoch pomáha chudobnejším rodinám s nákupom potravín.