Seriálový Černobyľ dráždi Rusov, tamojšia televízia nakrúca vlastnú verziu jadrovej havárie

Seriálový Černobyľ dráždi Rusov, tamojšia televízia nakrúca vlastnú verziu jadrovej havárie

Seriál Černobyľ od americkej spoločnosti HBO, ktorý opisuje kľúčové momenty najvážnejšej jadrovej havárie v histórii, sa teší veľkej popularite medzi divákmi aj kritikmi. V Rusku však vyvolal rôznorodé reakcie.

Ukazuje nekompetentnosť pracovníkov elektrárne, sériu chybných rozhodnutí, problematickú konštrukciu sovietskych reaktorov, snahu najvyššieho vedenia zľahčovať dôsledky havárie či nátlak na členov vyšetrovacej komisie, aby klamali o rozsahu tragédie.

Ruská televízna stanica NTV chce preto ponúknuť vlastný seriál s odlišnou príčinou havárie, píše ČTK s odvolaním sa na agentúru RBK. Seriál bude vychádzať z konšpiračnej teórie, podľa ktorej sa o elektráreň zaujímala americká tajná služba CIA a jej agent vykonal sabotáž, čoho dôsledkom bol výbuch. Hlavným hrdinom je člen sovietskej rozviedky Nikolajev, ktorý bol vyslaný do Pripjati, aby zabránil agentovi americkej CIA vo vyhodení elektrárne do vzduchu. Vznik seriálu podporil finančne ruský rezort kultúry sumou vyše 400-tisíc eur. Pôvodný plán znel, že sa mal vysielať koncom roka 2016, no podľa RBK by sa tak malo stať tento rok.

Seriál HBO neunikol ani pozornosti ruských médií. Najpopulárnejšie ruské noviny – Komsomoľská pravda – podozrievajú americkú minisériu, že jej cieľom je očierniť ruskú nukleárnu energetiku a konkrétne štátnu spoločnosť Rosatom, ktorá spravuje atómové elektrárne v Rusku a reaktory predáva aj do iných krajín, uvádza web MoscowTimes.com.

„Chýbajú tam ešte medvede a harmoniky,“ ironicky na seriál reagoval Stanislav Natanzon, moderátor štátnej televízie Rossija 24. Aj on poukázal na drobnú chybu – v seriálovej Pripjati sa nachádzali moderné plastové okná, ktoré v roku 1986 neboli v Sovietskom zväze dostupné. Kritici upozorňujú aj na ďalšie drobné detaily. Stĺpčekár Anatolij Vasserman napísal, že ak „Anglosasi nakrútia niečo o Rusoch, určite to nebude zodpovedať pravde“.

Naopak, ruský minister kultúry Vladimir Medinskij minisériu opatrne pochválil. Uviedol, že tvorcovia „preukázali úctu k obyčajným ľuďom, k ich hrdinstvu a obetavosti“. Dodal, že si myslel, že „to bude horšie“.