Severná Kórea už návštevu prezidenta USA zažila – v propagandistickom filme

Severná Kórea už návštevu prezidenta USA zažila – v propagandistickom filme

Celý svet prekvapila správa o avizovanej návšteve Severnej Kórey americkým prezidentom Donaldom Trumpom. V severokórejskom filme sa to už stalo.

Veľký deň pre diplomaciu. Tak mnoho ľudí hovorí o plánovanom stretnutí Donalda Trumpa s Kim Čong-unom, ktoré má viesť k zmierňovaniu napätia medzi USA a Severnou Kóreou. Výsledkom by malo byť aj zastavenie severokórejského jadrového programu.

Či však bude výsledok americkej návštevy práve taký, sa ešte len ukáže. Dovtedy si môžeme domýšľať, aká je asi Kimova predstava.

Návštevu amerického prezidenta už v roku 2012 “predpovedal“ severokórejský propagandistický seriál. Americká delegácia v ňom navštívila Severnú Kóreu ako inak – pre jadrové zbrane.

Prvá časť päťdielnej série Krajina, ktorú som videl (The Country I Saw), vyšla ešte v roku 1988. Do Severnej Kórey v nej prichádza japonský novinár, ktorý sa pokúša zistiť, či je život v krajine naozaj taký zlý, ako sa hovorí. Na jeho prekvapenie je však život v nej úžasný. Aspoň tak ho vykreslili severokórejskí filmári.

Počas návštevy novinár z Japonska stretne severokórejského umelca, ktorému sa podarilo dostať z chudoby, skupinku ľudí, ktorá ide darovať krv alebo súrodencov, ktorým sa Kim Čong-il stal otcom po tom, čo im rodičov vzala vojna.

Zvyšné štyri časti filmu vyšli až v roku 2012. Severná Kórea v nich už má arzenál jadrových zbraní a po dvoch testoch sú Spojené štáty americké nútené začať rokovania. Keď sa o tom dopočuje jeden japonský politik, okamžite dostáva mŕtvicu.

Americký prezident, vtedy ešte Barack Obama, je dokonca taký vystrašený, že posiela na stretnutie s lídrom Severnej Kórey bývalého prezidenta Billa Clintona. V seriáli to znamenalo diplomatický triumf pre Severnú Kóreu.

Dej seriálu nám poskytuje dobrú predstavu o severokórejskej propagande. Odzrkadľuje aj to, ako Severná Kórea vníma samú seba vo vzťahu k zahraničiu. Za jedinú cestu k uznaniu inými štátmi považuje svoj jadrový program.

To, že sa Donaldovi Trumpovi podarí presvedčiť Kim Čong-una, aby ukončil svoj jadrový program, je v reálnom živote nepravdepodobné.