Šírenie propagandy pomocou reťazových emailov stále účinkuje

Šírenie propagandy pomocou reťazových emailov stále účinkuje

Reťazové maily často priamo odkazujú na dezinformačné weby a cielia hlavne na zraniteľné skupiny ľudí (dôchodcovia), ktorých mnohí členovia majú problémy orientovať sa v množstve informácií na internete.

Na jeden z reťazových emailov upozornila česká organizácia Čeští Elfové na webe manipulatori.cz. Čeští Elfové sú občianske hnutie, ktoré „mapuje, analyzuje a aktívne bojuje proti cudzím dezinformačným kampaniam na českom internete“. 

V danom emaily napríklad autor posiela video, ktoré má zachytávať „deti migrantov v Španielsku“. Vo videu deti najprv hádžu po učiteľke v škole knihy a zošity, keď učiteľka odíde, začnú hádzať aj stoličky a školské lavice. Toto video má dokazovať, aká je situácia s migrantmi v západnej Európe zlá a ich integrácia problematická. 

V skutočnosti však video nepochádza zo španielskej školy a nezachytáva deti migrantov. Natočili ho v škole v Carapicuíba na predmestí São Paula v Brazílii. Incident sa reálne odohral. V tejto škole sú podobné útoky časté. Dôvodom je zlé sociálne postavenie rodín študentov a nedostatok profesionálov medzi učiteľmi. 

Migrácia a problémy s islamom sú často témou reťazových emailov. V ľuďoch majú vzbudzovať pocit ohrozenia. Ich výskyt sa zvýšil napríklad pred voľbami do Európskeho parlamentu. Útočili najmä na Európsku úniu, podporovali euroskeptické strany, varovali pred migráciou a údajnou snahou Únie zničiť národné tradície. 

Čeští Elfové odhalili nedávno reťazový email, ktorý obsahoval prepis prednášky Vladimíry Vítovej, ktorá je predsedníčkou malého nacionalistického hnutia Aliance národních sil.  Prispieva na dezinformačné weby Parlamentní listy, Sputnik či Nová republika.  

Vítová vo svojom prejave šíri konšpiračnú teóriu o tom, že Únia a OSN chcú zničiť český národ a vytvoriť Európu bez národov pomocou školstva a výchovy detí. 

Táto konšpiračná teória je účinná, pretože kombinovaním tém ako podpora migrácie, miešanie Európanov s mimoeurópskymi etnikami, výchova k homosexualite a pod., dokáže v ľuďoch vzbudzovať obavy z tajného plánu na genocídu európskych národov. Tento príspevok zverejnil aj dezinformačný web tadesco.org. 

Bloger Juraj Smatana nedávno odhalil reťazový mail, ktorý tiež priamo odkazoval na web tadesco.org. Email sa začal šíriť z adresy amidol6313@gmail.com. Sú v ňom odkazy na články z tadesco.org, v ktorých sa píše napríklad o tom, že Ježiš nebol Žid ale Slovan, ale Židia prepísali Bibliu, aby dosiahli svoje  mocenské ciele. Ďalej sú ta tam odkazy na články obhajujúce Jozefa Tisa alebo Vladimira Putina. 

Ako aj Smatana píše, podobné emaily cielia na skupiny, ktoré môžu mať problém orientovať sa v informačnom priestore a rozlišovať medzi informačnými zdrojmi. Podľa výskumu organizácie Elpida a nadácie O2 až deväť z desiatich českých seniorov využívajúcich internet sa stretne s reťazovými správami. Jedna pätina ich následne preposiela ďalej.

S orientáciou medzi informačnými zdrojmi však nemusia mať problémy iba seniori, ale aj iné skupiny obyvateľstva.

Na rozposielaní emailov s odkazom na tadesco.org môžeme vidieť, že v Česku a na Slovensku reťazové emaily predstavujú podobný fenomén, ktorý prekračuje hranice.

Čeští Elfové len v septembri 2019 odhalili 180 reťazových mailov. Celý tento proces je postavený na mailových skupinách, ktorých stredom je aktívny rozposielateľ, čo posiela maily pravidelne viac či menej aktívnym príjemcom. V súčasnosti už u niektorých aktívnych rozposielateľov dominuje rozposielanie dezinformácií.

Podľa analýzy Elfov tieto emaily často preberali texty z dezinformačných médií a odkazovali na ne.

Medzi dve hlavné témy reťazových emailov podľa analýzy patrili 1. Podpora aktivít a pohľadov Ruska a podpora jeho predstaviteľov (v 25 emailoch to bola hlavná téma); 2. Hrozby plynúce z migrácie (hlavná téma v 40 emailoch).

Okrem týchto dvoch tematických oblastí sa objavovali aj klimatická zmena (jej spochybňovanie a útoky na Grétu Thunberg), kritika EÚ, útoky proti Rómom a iným menšinám, kritika organizátorov demonštrácii proti Andrejovi Babišovi (Milion chvilek pro demokracii) atď. Emaily obsahovali rasizmus, antisemitizmus a konšpiračné teórie.

Z predmetnej analýzy môžeme dedukovať, že emaily okrem odovzdania ideologického obsahu slúžia aj na prilákanie ľudí k dezinformačným webom.

Stránky dezinformačných webov navyše často vyzerajú ako klasické spravodajské weby a preberajú časť správ zo štandardných spravodajských agentúr, preto si užívateľ ani nemusí uvedomiť, že narazil na dezinformačný web.