Slovenskom sa šíri hoax o vraždách v Bratislave, obviňuje aj migrantov

Slovenskom sa šíri hoax o vraždách v Bratislave, obviňuje aj migrantov

Brutálna vražda mladej ženy v Bratislave rozpútala vášnivé diskusie v médiách a na sociálnych sieťach sa začali šíriť dezinformácie.

Po tom, čo na verejnosť prenikli detaily vraždy Violy Macákovej, začal internetom kolovať závažný hoax o viacerých obetiach. Poplašná správa opisovala agresora ako sériového útočníka, ktorý mal mať na svedomí ďalšie dve vraždy v hlavnom meste. Údajný psychopat mal operovať v okolí nákupného centra Eurovea či v Trnávke. Autor správy radil ženám zamykať sa v autách.

V Bratislave sa skutočne našla ďalšia mŕtva žena, ale polícia vylúčila cudzie zavinenie. Informáciu o tretej vražde mali bezpečnostné zložky podľa hoaxu tajiť. Polícia to na svojom facebookovom profile označila za výmysel.

“Naše zapieranie má byť podľa týchto správ vecou taktiky v súvislosti s reálnym zločinom spáchaným na slečne Viole. Nič z tohto nie je pravda, čo sme si preverili operatívne aj v pokročilej nočnej hodine cez Polícia SR – Bratislavský kraj,” uvádza polícia v statuse.

Zároveň upozorňuje na fatálne dôsledky šírenia poplašných správ. “Ide o mimoriadne závažnú dezinformáciu, teda hoax. Šíri sa hlavne vo forme Stories na Instagrame, ale je už aj na Facebooku. Dosah môžeme rátať v desiatkách tisíc ľudí. Keď zoberieme do úvahy, že sa tento hoax šíri práve v piatok v noci, keď je veľa mladých ľudí vonku v meste, môže vyvolať panickú hystériu.”

Portálu O médiách.com sa podarilo vypátrať jeden z jeho hlavných zdrojov. Mal ním byť profil istej Anet Slotovej, ktorá príspevok po mediálnom rozruchu zo svojho profilu vymazala.

Polícia zdôrazňuje, že za spáchanie trestného činu šírenia poplašnej správy si môže páchateľ posedieť až päť rokov za mrežami. To však zrejme niektorých ľudí dostatočne neodradilo a Facebookom putuje ďalší hoax.

Po novom sa objavila správa, ktorá nielenže mylne informuje o zraneniach zavraždenej Violy Macákovej, ale ešte z nej bez akýchkoľvek dôkazov obviňuje migrantov. Za dezinformáciou stojí profil istej Andréy Komárkovej. Podľa fotiek by mal patriť dôchodkyni na vozíku žijúcej v Česku, no obsah vzbudzuje pochybnosti o tom, či nejde o fiktívnu osobu, teda trolla. Profil totiž denne generuje desiatky dezinformačných správ, ktoré podnecujú nenávisť voči islamu, migrantom, Európskej únii či liberalizmu samotnému.

Na profil upozorňuje aj slovenská polícia: “Po vzhliadnutí ďalších príspevkov tohto konta je možné konštatovať, že ide o nebezpečný, propagandistický a dezinformačný účet plný nenávisti. Denne je schopný vyprodukovať niekoľko desiatok statusov pre takmer 3 000 priateľov a ďalšie stovky sledovateľov. Z hľadiska tohto počtu je nebezpečným manipulačným nástrojom.”

V súčasnosti by mali byť o tomto závadovom profile upovedomené české úrady aj Facebook. Cieľom má byť jeho trvalá blokácia.