Smer straší migrantmi. Kiska vraj chce na Slovensko priviesť tisíce imigrantov

Smer straší migrantmi. Kiska vraj chce na Slovensko priviesť tisíce imigrantov

Posledné video Smeru ukazuje, ako sa v posledných rokoch vo verejnom diskurze manipulatívne využíva pojem imigrant.

Smer vo svojej predvolebnej kampani okrem iného využíva aj videá, v ktorých klame o opozičných lídroch. Videá okrem oficiálnej facebookovej stránky Smeru zdieľa aj oficiálna facebooková stránka Roberta Fica. Videami sa snaží zosmiešňovať opozičných lídrov a predstaviť ich ako nezodpovednú zmenu pre Slovensko.

Smer už zverejnil video o programe SaS, v ktorom šíri nepravdy o tom, že SaS chce presadiť 6-dňový pracovný týždeň a zrušiť polovicu štátnych sviatkov. SaS však nič také vo svojom programe nemá a ani jeho predstavitelia o takýchto opatreniach nehovoria.

Napriek tomu má dané video na Facebooku viac 684 tisíc videní a viac ako 2 tisíc zdieľaní.

V najnovšom videu Smer tvrdí, že ak bude Andrej Kiska premiérom, tak prijme na Slovensko tisíce imigrantov. Vo videu vystupuje kreslená postavička Kisku v popredí, pričom v pozadí ju sprevádzajú zábery zachytávajúce masy migrujúcich ľudí, zväčša mladých mužov arabského pôvodu. V programe strany Za ľudí sa však nič o prijímaní tisícok imigrantov nedozvieme, pretože tam nič také nie je.

Smer sa týmto videom snaží navodiť u ľudí zjednodušenú asociáciu, že migrácia predstavuje masy mladých Arabov, ktorí prídu na Slovensko, ak bude premiérom Kiska. Dané zábery pritom redukujú komplexný proces migrácie len na migráciu z Blízkeho východu a Afriky do Európy, čo má pre Slovensko predstavovať ohrozenie.

Smer video dopĺňa popisom „Kiska, zabudni na svoj plán. Nedovolíme ti navoziť imigrantov na Slovensko!“

Tento popis k videu má implikovať, že Smer na Slovensko žiadnych imigrantov nepustí. Smer tým stavia presne na spomínanú manipulatívnu asociáciu. Migrácia je však oveľa komplexnejší proces. Smer navyše vôbec nešpecifikuje, či má ísť o legálnych, či nelegálnych imigrantov.

Je síce pravda, že Slovensko dlhodobo patrí ku krajinám kde udeľujú ročne relatívne málo azylov. V roku 2019 udeliloSlovensko deväť azylov z 216 azylových žiadostí a z 31 žiadostí o doplnkovú ochranu udelilo Slovensko tento typ medzinárodnej ochrany v 18-tich prípadoch.

Ide teda o relatívne nízke čísla žiadostí aj udelených azylov a to aj keď sa pozrieme do minulosti. Napríklad v roku 2004 Slovensko zaregistrovalo 11395 žiadostí o azyl.

Problémom je však, že utečenci alebo azylanti sú len určité kategórie imigrantov a teda imigrant nerovná sa automaticky utečenec. Ak chce človek dostať status utečenca, musí z domovskej krajiny utekať pred vojnou alebo prenasledovaním, z rasových, politických a náboženských dôvodov, pričom pri návrate do tejto krajiny mu môže hroziť neľudské zaobchádzanie alebo smrť.

Ak sa pozrieme na vyhlásenie Smeru, že nedovolí na Slovensko navoziť imigrantov a na realitu, ktorá na Slovensku panuje za vlád Smeru, vidíme, že tá je opačná.

Keď sa pozrieme na poslednú vládu, v ktorej je Smer od roku 2016 a na počet cudzincov (drvivá časť z nich sú ekonomickí imigranti) prítomných na Slovensku vidíme, že ich počet kontinuálne rastie a to aj v prípade cudzincov z krajín Európskej únie (EÚ), aj v prípade cudzincov z tzv. tretích krajín (krajiny mimo EÚ).

Zatiaľ čo na konci roku 2015 bol počet platných (prechodných aj trvalých) pobytov cudzincov na Slovensku podľaministerstva vnútra 84787, na konci roku 2016 to už bolo 93247.

Na konci roku 2017 sa počet platných pobytov vyšplhal cez 100 tisíc, konkrétne na 104 451 pobytov a na konci júna 2018 to bolo 109233.

Zatiaľ posledné štatistiky sú z konca júna 2019. To na Slovensku ministerstvo vnútra zaznamenalo 130418 platných pobytov cudzincov. Z toho 56548 sú občania krajín EÚ a 73870 sú občania tretích krajín, medzi ktorými dominujú Ukrajina, Srbsko, Rusko, Vietnam Čína atď.

Aj napriek vyhláseniam strany Smer, migrácia na Slovensku prebieha. Ide zväčša o legálnu ekonomickú migráciu. Smer sa však snaží v ľuďoch navodiť dojem ohrozenia manipulatívnymi videami a vyjadreniami, ktoré významne zjednodušujú komplexný fenomén migrácie.

Politickí marketéri Smeru sa snažia vytvoriť (nepresnú, zjednodušujúcu) asociáciu, že migrácia automaticky znamená masy imigrantov z Afriky a Blízkeho Východu, pred ktorými Slovensko ochráni práve strana Smer. Realita je však odlišná.