Sociálne siete nie sú len zbraňou v informačnej vojne, uplatnili sa aj priamo na bojiskách

Sociálne siete nie sú len zbraňou v informačnej vojne, uplatnili sa aj priamo na bojiskách

Novým trendom vo vedení vojny je zverejňovanie fotografií a videií z bojísk na internete. Stali sa rýchlym komunikačným kanálom a zdrojom informácií pre veliteľov.

Sociálne médiá a nové komunikačné technológie menia charakter vojny. Dôkazom je aj trend zverejňovania fotografií a selfies z miest bojov či živé vysielanie z bojiska. Ľuďom vzdialeným od konfliktu sa táto prax môže javiť ako zvláštna, obzvlášť ak nám sociálne médiá umožňujú dať  na zverejnené príspevky „like“. Samozrejme, takzvané „victory selfies“ slúžia aj na oslavu dobytia nových území.  Fotografie vojakov priamo z bojiska však môžu slúžiť aj ako najaktuálnejší zdroj taktických informácií pre bojujúce strany.

Počas aktuálnych bojov o Mosul ich využíva napríklad aj iracký generálmajor Fadhil Jamil al-Barwari. To, samozrejme, neznamená, že všetky správy o bojoch sú dôveryhodné, no aj aktivita rôznych skupín militantov na sociálnych sieťach naznačuje, že sa stali silným nástrojom v modernom vedení vojny.

Jedným z mnohých užívateľov prinášajúcich správy je aj Bin Maymun, ktorý zverejňuje videá a fotografie z oblasti. Medzi známe zábery patrí selfie vojaka, ktorý sa odfotil hneď po tom, ako zranený prežil výbuch nastraženej bomby.

twitter-1

Pod označením #Mosul alebo #MosulOps však možno nájsť nespočetné množstvo príspevkov, ktoré prinášajú videá zo zničených ulíc či víťazné fotografie vojakov.

Islamský štát začal sociálne médiá na posilnenie svojho vplyvu využívať ako prvý. Vytvoril si aplikácie, ktoré umožnili jeho členom bezpečne komunikovať. Sociálne siete sú navyše veľmi účinným prostriedkom na získavanie nových členov. Rovnako jednoducho sa s ich pomocou dajú šíriť lži a strach. Napríklad záznamy popráv znižovali morálku v oblastiach, ktoré mal ISIS v pláne napadnúť.

Jean-Marc Rickli z King’s College v Londýne tvrdí, že sociálne siete umožnili užívateľom prispôsobiť obraz sveta vlastným predstavám. Na rozdiel od klasických médií majú väčšie pokrytie a sú pružnejšie. Pri sledovaní správneho výberu prispievateľov sa pomocou sietí dá získať mimoriadne presný prehľad o tom, čo sa deje na bojisku.