Spomedzi krajín V4 je Slovensko druhé najzraniteľnejšie propagandou

Spomedzi krajín V4 je Slovensko druhé najzraniteľnejšie propagandou

Ako vnímajú Slováci Rusko a ako sme pripravení bojovať s propagandou? Aj na tieto otázky odpovedá novo vydaný Index zraniteľnosti, ktorý sa zameral na štáty V4.

Slovensko je druhým najzraniteľnejším štátom voči vplyvom ruskej propagandy spomedzi krajín V4. Horšie je na tom už len Maďarsko.Vyplýva to zo štatistiky inštitútu GLOBSEC.

Hodnotenie, v ktorom Slovensko dosiahlo celkovo 51 bodov zo 100 (100 je stav maximálnej možnej zraniteľnosti), ukázalo aj to, že napriek stále pozitívnemu vnímaniu Európskej únie chápu ľudia NATO a Spojené štáty americké výrazne horšie ako ostatné krajiny V4.

A ako vnímajú slovenskí občania Rusko? Stále pretrvávajú historické sympatie, ktoré stavajú Rusko do pozície obrancu Slovanov“ a tvoria živnú pôdu na šírenie propagandy. Práve to môže v konečnom dôsledku viesť k čoraz ostrejšej antizápadnej rétorike či pribúdajúcim prejavom radikalizmu.

Slovensko najhoršie dopadlo v oblasti aktívnych protiopatrení štátu. Dosiahlo v nej až 78 bodov zo sto, kým odolnosť médií (40) či občianskej spoločnosti (39) je výrazne lepšia. Na Slovensku totiž štát prakticky nemá nástroje na boj s porpagandou alebo sú veľmi neúčinné. Ako príklad môže slúžiť štátom podporovaná agentúra TASR, ktorá dokonca podpísala zmluvu o spolupráci s ruským šíriteľom hoaxov, agentúrou Sputnik.

Celé Hodnotenie si môžete pozrieť tu.