Súd v Istanbule prepustil troch novinárov obvinených zo šírenia teroristickej propagandy

Súd v Istanbule prepustil troch novinárov obvinených zo šírenia teroristickej propagandy

V Turecku už nie je veľa novinárov, ktorí sa odvážia kritizovať vládu. Kým zopár z nich po mesiacoch strávených vo väzení prepustili na slobodu, iného tam pred niekoľkými dňami pre údajnú podporu terorizmu poslali.

Turecký súd rozhodol, že z vyšetrovacej väzby prepustí novinárov pracujúcich pre noviny Ozgur Gundem, ktoré publikovali názory Strany kurdský pracujúcich (PKK). Novinárov zatkli v auguste 2016. O ich ďalšom osude sa rozhodne v januári.

Noviny v minulosti publikovali príspevky Abdullaha Ocalana, uväzneného vodcu PKK, a stĺpčeky povstaleckých veliteľov. Počas výnimočného stavu, ktorý v Turecku zaviedli po potlačení údajného pokusu o vojenský prevrat v júli 2016, úrady noviny zakázali. Podobne skončilo aj ďalších približne 130 médií. Západní spojenci Turecka v reakcii vyjadrili obavy zo zhoršujúcej sa situácie slobody tlače v krajine.

Súd nariadil prepustenie vo štvrtok – v prvý deň kedy sa prípad prejednával na súde. Ďalšie pojednávania bolo odložené na 2. januára. Dovtedy obžalovaní nesmú opustiť krajinu.

Spisovateľku Asli Erdoganovú, lingvistu Necmiye Alpaya a ďalších novinárov obvinili zo šírenia propagandy v novinách a z členstva v Kurdskej strane pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku a USA označená za teroristickú organizáciu. Novelistku a novinárku Asli Erdoganovú (podobnosť mena s prezidentom Turecka je náhodná) prepustili po 132 dňoch strávených vo vyšetrovacej väzbe vo väzení Bakirkoy v Istanbule.

Kým Erdoganová sa dostala na slobodu, súd rozhodol o zatknutí iného novinára. Za mreže poslal Ahmeta Sika z novín Cumhuriyet, ktoré patria k posledným, čo ešte kritizujú vládu. Sika zatkli pre podozrenie zo šírenia teroristickej propagandy. Dôkazom sú údajne jeho príspevky na Twitteri, na ktorom aj informoval o svojom zatknutí.

Sik je autorom knihy o živote Fetullaha Ghulena, klerika žijúceho v Amerike, ktorého režim viní zo zodpovednosti za júlový puč. Novinár už raz bol v rokoch 2011-2012 pre oficiálne zakázanú knihu vo väzení. Po zákaze ju zverejnili na ineternete. Stiahlo si ju viac než stotisíc ľudí.