Takto vyzerá “objektívne” ruské spravodajstvo

Takto vyzerá “objektívne” ruské spravodajstvo

Pri ruských médiách si nemôžeme byť nikdy úplne istí pravdivosťou správ, ktoré prinášajú, Najmä ak sú platené a riadené štátom.  

Ruské štátom ovládané médiá sú jedným z mnohých prostriedkov na šírenie kremeľskej propagandy. Svedčí o tom aj prípad televíznej stanice Zvezda, ktorá patrí pod ruské ministerstvo obrany. To znamená, že je financovaná z rozpočtu tohto ministerstva a na jej činnosť dohliadajú vysoko postavení členovia vlády. Už to naznačuje, že správy, ktoré Zvezda prináša, nemôžu byť objektívne, a podľa toho k nim aj treba pristupovať.

Deklarovaným zámerom Zvezdy je prinášať správy z prostredia obrany a bezpečnosti, no venuje sa prakticky všetkým témam, ktoré nejakým spôsobom súvisia s politikou a často šíri dezinformácie. Podobne ako pri väčšine ruských štátnych médií, aj v tomto prípade sú vďačnými témami utečenci a situácia na východe Ukrajiny.

Počas posledného roka a pol prinieslo toto médium mnoho preukázateľne falošných správ. Napríklad o tom, ako obyvatelia Ukrajiny kradnú jedlo holubom, aby prežili. Zvezda tiež informovala, že ukrajinská tajná služba plánuje prepašovať do oblasti Donecka viac ako dvesto kilogramov kokaínu, aby drogovou závislosťou zničila miestne obyvateľstvo. Zvezda bola tiež jedným z médií, ktoré šírili vymyslený príbeh o znásilnení trinásťročnej Lisy v Nemecku. Zvezda tiež tvrdila, že Západ má záujem na vojne na Ukrajine, pretože chce územie „vyčistiť“ a navoziť tam migrantov.

Televízia Zvezda sa radí k ostatným propagandistickým médiám, ktorých snahou je chrliť o tej istej udalosti množstvo rôznych nepravdivých správ. Cieľom takejto kampane je zahltiť ľudí informáciami, aby nedokázali rozoznať pravdu od výmyslov a navodiť tak dojem, že pravdu sa aj tak nikdy nikto nedozvie.

Takto ruská propaganda postupovala pri servírovaní správ o zostrelení letu MH17 na východe Ukrajiny. Od zostrelenia lietadla smerujúceho z Amsterdamu do Kuala Lumpur, pri ktorom zahynulo 298 ľudí, nedávno uplynuli presne tri roky. Za ten čas sa v ruských médiách objavilo niekoľko verzií toho, čo sa vraj stalo.

Jedna hovorila o tom, ukrajinskí vojaci chceli pôvodne zostreliť lietadlo s Vladimirom Putinom, no pomýlili si ho s letom MH17. Ďalej sa objavila informácia od očitého svedka, ktorý tvrdil, že telá obetí vyzerali, ako keby boli po smrti už dlhší čas a všetko nasvedčovalo tomu, že lietadlo bolo zámerne naložené mŕtvolami a zostrelené s cieľom očierniť separatistov na východe Ukrajiny. Dokonca kolovala aj špekulácia, že let MH17 bol v skutočnosti let MH370, ktorý zmizol v marci 2014 niekde v okolí Ázie. Objavila sa aj séria falošných radarových snímok údajne dokazujúcich prítomnosť ukrajinských stíhačiek v blízkosti zostreleného lietadla.