Teória o plochej Zemi získava priaznivcov pomocou YouTube

Teória o plochej Zemi získava priaznivcov pomocou YouTube

Americkí vedci navštívili dve konferencie priaznivcov teórie o plochej Zemi, aby zistili, ako sa ľudia k tejto teórii dostali.

Na internete môžeme nájsť mnoho kvalitných informácií, relevantných článkov o rôznych témach. Okrem nich tam však môžeme nájsť aj mnoho dezinformácií, manipulatívnych textov a konšpiračných teórií.

Niektoré môžu na prvý pohľad pôsobiť relevantne, pracovať so zaujímavými argumentmi. Lenže niektoré už na prvý pohľad pôsobia bizarne. Do druhej kategórie môžeme zaradiť napríklad teóriu o plochej Zemi.

Jej zástancovia tvrdia, že Zem v skutočnosti nie je guľatá, ale plochá. Odvolávajú sa pri tom aj na bibliu. V posledných rokoch počet zástancov tejto teórie stúpa aj napriek vedeckým výsledkom, ktoré dokazujú jej nezmyselnosť.

Na stúpajúci nárast prívržencov tejto teórie sa pozreli vedci z Texaskej technickej univerzity pod vedením Asheley Landrumovej.

V roku 2017 vedci navštívili každoročnú konferenciu zástancov teórie plochej Zeme v meste Raleigh v Severnej Karolíne a na jeseň 2018 prišli aj na konferenciu do Denveru v Colorade. Na oboch konferenciách sa snažili zistiť, prečo počet zástancov tejto teórie stúpa.

Po rozhovoroch s 30 návštevníkmi konferencií vedci zistili, že všetci okrem jedného respondenta pôvodne teórii o plochej Zemi neverili, ale presvedčili ich videá na YouTube.

Jediný respondent, ktorý sa o tejto teórii nedozvedel z YouTube, bol pán, ktorému ju vysvetlila jeho dcéra s manželom, ktorí ju však videli práve na YouTube.

Väčšina opýtaných sa s teóriou zoznámila vďaka sledovaniu iných konšpiračných videí. Napríklad o útokoch na Svetové obchodné centrum z 9. septembra 2001.

Najpopulárnejšie a najvplyvnejšie video o plochej Zemi je záznam s údajne 200 dôkazmi o tom, že Zem nie je rotujúca guľa. Autor v ňom dve hodiny argumentuje, prečo je podľa neho Zem plochá. Video dodnes malo 730-tisíc zhliadnutí.

Asheley Landrumová tvrdí, že problémom na YouTube sú hlavne jeho algoritmy, ktoré užívateľovi ponúkajú jemu názorovo blízky obsah. Preto ľudia nie sú konfrontovaní s protiargumentami a vznikajú uzavreté sociálne bubliny. Takéto konšpiračné teórie môžu síce vyzerať nevinne, ale aj ony podľa Landrumovej narúšajú vieru v inštitúcie a autority.

Landrumová tvrdí, že vedci by si mali zakladať vlastné kanály na YouTube a vyvracať v nich dezinformácie a konšpiračné teórie.