Teória QAnon: Anonymný vševed pobláznil Ameriku a z Trumpa spravil spasiteľa proti pedofílii

Teória QAnon: Anonymný vševed pobláznil Ameriku a z Trumpa spravil spasiteľa proti pedofílii

QAnon je konšpiračná teória, ktorá hovorí, že za svetovým poriadkom stojí sprisahanecká tieňová vláda (deep state), ktorá vychádza z temných okultistických kruhov a ťahá za nitky domáceho a medzinárodného diania.

Aktuálnym hrdinom QAnonu je americký prezident Donald Trump, ktorý je podľa tejto teórie jediným bojovníkom proti tajnému kultu satanistov a pedofilov. Tento kult sa má združovať okolo kľúčových postáv demokratickej strany a ovláda celý americký systém. 

Majú k nim patriť politici ako Hillary Clintonová, bývalý prezident Barack Obama, celebrity typu Oprah Winfrey či Tom Hanks, novinári, ale aj obľúbené ciele konšpirátorov, ako sú George Soros a Bill Gates. Títo ľudia majú okrem iného piť látku z krvi detí, ktorá má údajne ozdravujúce účinky.

Priaznivci tejto teórie veria, že táto “vojna” skončí, ked budú prominentní ľudia, ako napríklad bývalá prezidentská kandidátka Hillary Clintonová zatknutá a popravená. Samotný prezident namiesto toho, aby tieto tvrdenia vyvrátil, povedal, že o tomto hnutí veľa nevie ale počul, že ide o ľudí, ktorí milujú Ameriku i jeho samého.

Kedy a ako QAnon vznikol?

Koncom októbra 2017 na americkom internetovom fóre napísal svoj prvý príspevok používateľ pod prezývkou Q Clearance Patriot. Anonym neskôr známy ako „Q“, popísal, že podľa jeho informácií 30.októbra zatknú neúspešnú prezidentskú kandidátku demokratov Hillary Clintonovú. „Očakávajte masívne nepokoje odporcov, aj iní utečú zo Spojených štátov,“ napísal.

Nič z uvedeného sa nakoniec nestalo. To však ani zďaleka nebol koniec QAnonu, naopak bol to len začiatok. 

Kto je “Q”?

Predpokladá sa, že ide o amerického občana, ktorý používa prezývku „Q“. Vo svojich online príspevkoch o sebe tvrdí, že má prístup k tajným informáciám z najvyššieho okruhu administratívy Donalda Trumpa, ako aj jeho oponentov.

Aký to má dopad?

Nové aj zavedené skupiny QAnon na Facebooku rastú rýchlym tempom a napomáhajú v šírení tejto nepodloženej a nebezpečnej konšpiračnej teórií do krajín po celom svete. The Guardian zmapoval cez 170 stránok, účtov a skupín na Facebooku a Instagrame s celkovým počtom 4,5 milióna fanúšikov.

The Guardian tiež tvrdí, že QAnon nie je fenomén len v USA, stúpenci tejto teórie majú podporu na Facebooku aj v iných krajinách, ako napríklad Spojené kráľovstvo, Kanada, Austrália, Mexiko, Brazília, Poľsko, Holandsko, Bulharsko, Nemecko, Česko, Rumunsko, Srbsko, Slovinsko.

Konšpiračné hnutie je spájané s viacerými bezpečnostnými incidentmi, ako aj s cieleným obťažovaním novinárov. Na pozore sa pred nimi má nielen Facebook, ale aj Twitter.

QAnon vďaka korone aj na Slovensku

„Medzi stúpencami QAnon sa teraz šíria viaceré, často protichodné, koronateórie. Napríklad, že vírus v skutočnosti neexistuje. Alebo naopak existuje, je nebezpečný a bol cielene vypustený tajomnou vládnucou elitou. Alebo, že nebezpečný vôbec nie je, ale demokrati okolo neho rozdúchavajú hystériu, aby znížili Trumpove šance na znovuzvolenie.“