Trump a Giuliani – experti, ktorí radia vpichovať Savo proti korone. Naozaj

Trump a Giuliani – experti, ktorí radia vpichovať Savo proti korone. Naozaj

V časoch globálnej pandémie verejnosť obvykle od štátnych lídrov očakáva zodpovedný prístup a uvážlivé konanie. Americký prezident Donald Trump však robí presný opak. Pomáha mu pri tom aj jeho právnik Rudy Giuliani.

Na vakcíne voči novému koronavírusu SARS nCov-19 sa pracuje. Známy však nie je ani špecifický liek, ktorý by toto ochorenie dokázal liečiť. To ale nebráni Trumpovi prichádzať s jeho šialenými nápadmi.

Prešlo len pár týždňov čo Trump propagoval látku hydroxychlorochín, ako možný liek na nový koronavírus. Robil tak napriek tomu, že hydroxychlorochín, ktorý sa bežne používa proti malárii, ako liek na koronavírus schválený nebol. “Čo môžete stratiť?“, pýtal sa americký prezident.

Napríklad život. Muž zo štátu Arizona umrel po tom, čo skúsil Trumpov liek. Užil však látku chlorochín fosfát, ktorá sa používa aj na čistenie akvárií pre rybičky. Pointou je, že tak urobil po tom, ako tento zázračný liek odporučil americký prezident. Od užívania tejto látky paradoxne ľudí odrádzali práve jeho poradcovia pre verejné zdravie.

To, či Trump svoje lekárske rady konzultuje so svojimi poradcami, je otázne, keďže už stihol odporúčať proti korone svetlo, teplo i ultrafialové žiarenie.

To je však nič oproti poslednej rade, ktorú dal americkému ľudu. Podľa Trumpa vírus zničí dezinfekcia. To je síce pravda, ale americký prezident ju radí vpichovať priamo do žily.

Tento “úžasný“ nápad dostal Trump akonáhle sa dopočul, že dezinfekcia dokáže vírus zabiť do jednej minúty. Nezabudol dodať, že by bolo “zaujímavé sa na to (vpichovanie dezinfekcie do tela) pozrieť“.

Pravdou je, že dezinfekcia dokáže rôzne povrchy veľmi efektívne zbaviť vírusu, preto by sme ju mali používať či už na čistenie rúk, alebo vecí, s ktorými prichádzame často do styku. O tom, že dezinfekcia na koronavírus zaberá aj “zvnútra“, však žiadne dôkazy nie sú. Práve naopak.

Vstrekovanie dezinfekcie do ľudského tela môže byť extrémne “nezodpovedné a nebezpečné“. A najmä smrteľné.

Podľa vyjadrení pneumológa doktora Vin Gupta “ide o zvyčajnú metódu, ktorú využívajú ľudia, keď sa chcú zabiť“.

Sám americký prezident následne tvrdil, že z jeho strany išlo len o sarkazmus. Otázne je, či to tak aj všetci pochopili a či je vôbec vhodné takto „vtipkovať“.

Pozor! Giuliani má nápad

Ako “expert“ na koronavírus sa javí aj Trumpov osobný právnik Rudy Giuliani. Tomu sa veľmi nepozdávamyšlienka sledovania populácie. Diskutuje sa síce aký zásah do súkromia majú ľudia zniesť, no vo viacerých krajinách dostali epidémiu pod kontrolu práve trackovaním a izolovaním nakazených ľudí.

Giuliani však prišiel s nápadom ešte širšieho sledovania. “Mali by sme sledovať všetkých kvôli rakovine, ochoreniam srdca a obezite – veľa vecí zabíja viac ako Covid-19, takže by sme mali byť sledovaní kvôli všetkým týmto veciam,“ ironicky povedal bývalý starosta mesta New York.

Na rozdiel o Gulianiho chorôb, Covid-19 je vysoko infekčné ochorenie a ani americkí, či dokonca čínski vedci zatiaľ nezistili, že by sa taká rakovina, obezita alebo infarkt prenášal z človeka na človeka. Preto Giulianiho irónia v tomto prípade nemá zmysel.