Trump na Twitteri nepravdivo písal o jadrovom arzenáli USA

Americký prezident Donald Trump je známy svojimi „svojskými“ príspevkami na sociálnej sieti Twitter. Tentoraz smelo vyhlásil, že vďaka nemu je americký jadrový arzenál silnejší než kedykoľvek predtým.

Webová stránka PolitiFact, ktorá hodnotí presnosť a pravdivosť výrokov týkajúcich sa americkej politiky, analyzovala vyjadrenia amerického prezidenta Donalda Trumpa. Vo svojom nedávnom príspevku na Twitteri Trump napísal: „Moje prvé nariadenie z pozície prezidenta bolo obnoviť a modernizovať náš jadrový arzenál. Ten je teraz silnejší a výkonnejší ako kedykoľvek predtým…“ . PolitiFact označila tento výrok za nepravdivý.

Po prvé, toto nariadenie vôbec nebolo prvým Trumpovým nariadením po prevzatí prezidentského kresla začiatkom roka. Podľa webovej stránky Bieleho domu existuje hneď niekoľko nariadení, ktoré boli prijaté pred daným memorandom.

Prezidentské memorandum o obnove ozbrojených síl USA týkajúce sa aj jadrových zbraní hovorí o potrebe zabezpečenia takých podmienok, aby jadrový arzenál Spojených štátov bol moderný, flexibilný, odolný a celkovo pripravený odvrátiť hrozby 21. storočia. Takáto revízia je však úplne bežná a očakáva sa, že nový prezident ju nechá vykonať.

Druhým dôvodom označenia Trumpovho výroku za falošný je jeho vyhlásenie, že americký jadrový arzenál je silnejší než kedykoľvek predtým. Podľa PolitiFact sa odborníci v USA jednoznačne zhodli, že od nástupu 45. prezidenta do funkcie sa tento arzenál nemohol posilniť v takej miere, ako prezident tvrdí. K istým zlepšeniam došlo, ale vďaka plánu, ktorý predstavil ešte Trumpov predchodca Barack Obama.

„V priebehu niekoľkých mesiacov, odkedy Trump na poste pôsobí, neexistuje nič, čo sa podstatne zmenilo v súvislosti s americkým jadrovým arzenálom,“ uviedol Matthew Bunn, odborník na jadrovú politiku, ktorý vyučuje na Harvardovej univerzite. „Máme rovnaké strely a bombardéry s rovnakými jadrovými zbraňami, aké sme mali predtým“ doplnil.

Nie je to prvýkrát, čo súčasný prezident útočil na úradovanie Baracka Obamu a ani prvýkrát, čo sa snažil vzbudiť dojem, že sa o jadrový arzenál USA staral nedostatočne. Ešte v roku 2015 Trump vyhlásil: „Dokonca ani náš jadrový arzenál nefunguje. Nedávno vyšlo, že majú (Obamov úrad) zariadenia, ktoré sú staré 30 rokov. Nevedeli či funguje.“ Aj toto vyhlásenie však bolo vyhodnotené ako falošné.

Viac hodnotení presnosti a pravdivosti výrokov amerického prezidenta, si môžete pozrieť tu.

ŽIADNE KOMENTÁRE