Trump s Ruskom nespolupracoval

O ruskom ovplyvňovaní amerických volieb niet pochýb, ale vyšetrovatelia nenašli dôkazy, že sa to dialo s vedomím súčasného prezidenta a jeho ľudí.

Špeciálny vyšetrovateľ Robert Mueller ukončil vyšetrovanie podozrenia, že Donald Trump vedome spolupracoval s Ruskom počas volebnej kampane v roku 2016. Jeho závery zverejnil minister spravodlivosti William Barr v štvorstranovom liste.

Podľa tímu Muellerovho tímu Rusko podniklo dva hlavné pokusy o ovplyvnenie volieb. Prvý uskutočnila petrohradská firma Internet Research Agency. Jej úlohou bolo šíriť dezinformácie a zasiahnuť do volieb prostredníctvom sociálnych sietí. Druhý pokus zahrňoval hekerské útoky ruskej vlády zamerané na tím Trumpovej protikandidátky Hillary Clintonovej a jej Demokratickú stranu.

Kým o ruskom ovplyvňovaní amerických volieb niet pochýb, o podiele Trumpa a jeho spolupracovníkov neexistujú žiadne dôkazy. Vyšetrovatelia nedospeli k jednoznačným záverom v otázke bránenia spravodlivosti. Trump v tejto veci nebol obvinený, ale ani zbavený viny.

Správa Williama Barra však väčšine predstaviteľom Demokratickej strany nestačí. Šesť výborov Snemovne reprezentantov žiada, aby bola zverejnená celá správa Roberta Muellera.

Podľa prieskumu verejnej mienky agentúry Reuters a inštitútu Ipsos, ktorý sa uskutočnil po zverejnení Muellerových záverov, si takmer polovica Američanov stále myslí, že prezident s Ruskom spolupracoval.

ŽIADNE KOMENTÁRE