Trumpov bývalý právnik klamal kongresu o kontaktoch s Ruskom

Trumpov bývalý právnik klamal kongresu o kontaktoch s Ruskom

Súčasný prezident s Kremľom komunikoval o svojich obchodoch aj v čase, keď viedol volebnú kampaň.

Vyšetrovanie Roberta Muellera o ruskom zasahovaní do amerických volieb sa opäť posunulo ďalej. Bývalý právnik Donalda Trumpa sa pred súdom priznal, že klamal kongresu o okolnostiach už zrušených plánov na výstavbu Trump Tower v Rusku.

Michael Cohen napríklad klamal o tom, kedy sa skončili rokovania o možnej výstavbe budovy. Podľa jeho pôvodnej verzie už v januári 2016. Teraz však priznal, že pokračovali až do júna roku 2016, keď už Trump viedol kampaň pred prezidentskými voľbami. Zvýšilo to podozrenia z možného ovplyvňovania volieb Rusmi.

Obvinený právnik klamal aj o tom, s kým z Trumpovej organizácie o projekte hovoril. Pôvodná verzia znela, že s nikým. Minulý týždeň však priznal, že o projekte hovoril aj s členmi Trumpovej rodiny a samotného Trumpa o projekte informoval viackrát, ako predtým tvrdil kongresu.

Cohen tiež potvrdil, že počas vyjednávaní o Trump Tower spolupracoval s istým Felixom Saterom. Ten má mať veľmi dobré známosti v Moskve. Počas plánovania výstavby Cohen komunikoval aj s hovorcom Vladimira Putina Dmitrijom Peskovom.

Cohen svoje zavádzanie vysvetľoval lojalitou k “istej osobe“. Je jasné, že myslel Trumpa.

Prezident následne Cohena obvinil z klamstva a nazval ho “slabou a nie veľmi múdrou osobou“. Podľa Trumpa si Cohen vymýšľa, aby si zabezpečil nižší trest. Dodal aj to, že aj keby Cohen hovoril pravdu, je to vlastne jedno, keďže si počas kampane mohol robiť, čo chcel.

Bývalý Trumpov právnik už v auguste 2016 priznal vinu v iných obvineniach, ktoré sa týkali jeho biznisu s taxíkmi, bankových podvodov, ale aj predvolebnej kampane Donalda Trumpa.

Špeciálnemu vyšetrovateľovi Robertovi Muellerovi sa zatiaľ podarilo obviniť niekoľko dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky zo zasahovania do amerických prezidentských volieb. Obvinili aj bývalého šéfa Trumpovej kampane Paula Manaforta a bývalého Trumpovho poradcu pre národnú bezpečnosť Michaela Flynna.