Twitter blokuje niektoré české a slovenské dezinformačné médiá

Ak chcete na Twitter pridať článok napríklad z Aeronetu či Hlavných správ, nemôžete.

Súperenie s fake news pokračuje. Od štvrtka 7. júna začal Twitter blokovať linkovanie na mnohé české a slovenské dezinformačné médiá.

Do svojho blacklistu Twitter zaradil napríklad Aeronet, AC24, Protiproud, Svetokolemnas, Zvedavec, Eurasia24, ale aj slovenské weby ako Hlavné správy, Bádateľ či Zem a Vek. Kompletný zoznam 36 blokovaných dezinformačných webov zverejnil riaditeľ Nadácie pre nezávislú žurnalistiku Josef Šlerka.

Už od stredy 6. júna Twitter blokoval aj najpopulárnejší český dezinformačný web Parlamentní listy, ktorý odborníci označujú ako most medzi dezinformačnými a štandardnými médiami, pretože publikuje širokú škálu názorov, reálnych udalostí, ale aj manipulatívnych článkov, na ktoré ťahá ľudí „senzačnými“ titulkami.

V piatok však Twitter Parlamentní listy odblokoval. V aktualizovanom zozname zablokovaných médií v čase piatkového obeda ich bolo 35. Paradoxné je, že tvít s odkazom na propagandistický, dezinformačný web Sputnik alebo rádio Slobodný vysielač prejde.

Twitter pri odkazovaní na nejaký web zo zoznamu oznamuje: „Chceme ochrániť našich používateľov pred spamom a inou škodlivou aktivitou, nemôžeme túto akciu dokončiť.“ Firma zatiaľ oficiálne nevysvetlila, prečo sa rozhodla tieto weby blokovať.

V Česku ani na Slovensku však Twitter nie je až taký populárny a nemá až taký veľký dosah ako Facebook. Aj preto české a slovenské dezinformačné weby viac využívajú práve Facebook.

Twitter svojím rozhodnutím rozčúlil hovorcu českého prezidenta Jiřího Ovčáčka, ktorý sa naň chce sťažovať. Ovčáček tvrdí, že Twitter ním porušuje ľudské práva a jeho konanie označil za cenzúru.

Ovčáčkova reakcia je pochopiteľná. Podľa štúdie Pražského inštitútu bezpečnostných štúdií (PSSI) práve dezinformačné weby pred prezidentskými voľbami 2018 jednoznačne podporovali prezidenta Zemana. O podpore dezinformačných webov pre Zemana sme už písali tu.

ŽIADNE KOMENTÁRE