Uhrík šíri v Európskom parlamente proruské dezinformácie

Uhrík šíri v Európskom parlamente proruské dezinformácie

Kotlebovský poslanec za vojnu na Ukrajine obviňuje Západ, zodpovednosť Ruska nevidí.

Europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík na svojej facebookovej stránke pravidelne uverejňuje videá svojich výstupov na pôde europarlamentu, v ktorých predvádza krajne-pravicovú rétoriku kotlebovcov. V nedeľu 13. októbra pridal video, na ktorom k radikálnemu prejavu pridal aj proruské dezinformácie.

Uhrík vo svojom vystúpení kritizoval západné pochybnosti o najnovšej dohode medzi Ruskom a Ukrajinou. Na začiatku krátkeho prejavu vyhlásil, že protivládne protesty na Ukrajine v roku 2013 platili a organizovali západné tajné služby a mimovládne organizácie. Rolu Ruska v nasledovnom konflikte vôbec nespomína.

“Vážení kolegovia, ak chceme dopomôcť mieru na Ukrajine, tak v prvom rade si treba otvorene povedať, že ako to celé začalo. Že tajné služby a mimovládne organizácie financované aj odtiaľto z Bruselu, ale hlavne z Washingtonu využili frustráciu bežných Ukrajincov, frustráciu z oligarchie, z korupcie a zorganizovali najprv Majdan, a potom sa rozpútala aj občianska vojna.” Vo svojom vystúpení podáva aj alternatívne vysvetlenie súčasnej situácie a tvrdí: “Ide tu len o to, aby západné firmy získali nové trhy, a aby sa oslabila pozícia Ruska v Európe.”

Proruské vyznenie videa zdôraznil v sprievodnom texte, ktorý k nemu pripojil. Slovanské národy v ňom povzbudzuje k spolupráci a v boji proti útokom na Rusko. “My Slovania nie sme žiadni hlupáci a nepotrebujeme amerických agentov, ich ´rady´, ani ich vojny,” píše Uhrík.

https://www.facebook.com/ing.milan.uhrik/posts/960934710926308

Vo svojom vystúpení prevzal jednu z mnohých dezinformácií o vojne na Ukrajine, ktoré kolovali na internete.Táto o rozvracaní Ukrajiny Západom bez pričinenia Ruska, bola podľa databázy EUvsDisinfo naposledy uverejnená v júni 2019 na propagandistickom youtubovom kanáli Sputnik France. Prostredníctvom proruských médií však v rozličných podobách kolovala niekoľko rokov. Tvrdenia, že euromajdan bol pripravený vo Washingtone, alebo že všetky protesty na Ukrajine boli organizované a schválené Spojenými štátmi a Európskou úniou, sa objavovali často.

Uhrík nielenže dezinformácie šíri, ale aj brojí proti návrhu európskej legislatívy na boj proti nim. Brusel podľa neho nemá ľuďom diktovať, čo majú čítať. Tvrdí tiež, že plánovaná legislatíva chce deti na školách indoktrinovať a obmedziť slobodu slova.

Návrh dohody medzi Ukrajinou a Ruskom a na uskutočnenie volieb na separatistických územiach, ku ktorému vystúpil Uhrík, kritizujú viacerí aktéri. V prvom rade sú to ukrajinskí nacionalisti, ktorí sa boja, že by voľby legitimizovali prítomnosť ruskej armády na Donbase. Strach o férovosť a transparentnosť volieb má aj bývalý ukrajinský minister zahraničných vecí Pavlo Klimkin.