Na Facebooku šírila hoaxy sieť krajne pravicových účtov

Na Facebooku šírila hoaxy sieť krajne pravicových účtov

Účty založené pod falošnými menami mali spolu 500 miliónov návštev.

Mimovládna organizácia Avaaz odhalila sieť 500 krajne pravicových profilov, ktoré šírili falošné správy a nenávistné prejavy. Ich cieľom bolo ovplyvniť voľby do Európskeho parlamentu.

Facebook už zablokoval účty, ktoré sledovalo šesť miliónov používateľov. Preveruje stovky ďalších, ktoré majú až 26 miliónov sledovateľov.

Doteraz odhalené účty šírili dezinformácie a propagovali nadradenosť bielej rasy. Pôsobili najmä vo Francúzsku, v Nemecku, Taliansku, Spojenom kráľovstve, Poľsku a Španielsku.

Takéto neoficiálne extrémne pravicovo orientované účty založené pod falošnými menami boli populárnejšie ako oficiálne stránky pravicových a protieurópskych populistických skupín v týchto krajinách. Zaznamenali 500 miliónov návštev, čo je viac ako počet voličov v Európskej únii.

Informácie o jednotlivých krajinách na základe správy Avaaz:

  • Francúzske stránky propagovali rasizmus. Počet zobrazení za posledné tri mesiace: 1 147 262.
  • Nemecké stránky popierali holokaust a propagovali politickú stranu Alternative für Deutschland (AfD). Počet zobrazení za posledné tri mesiace: 7 825 515.
  • V Taliansku boli vytvorené stránky ktoré údajne mali slúžiť na zdieľanie všeobecných záujmov (zdravie, krásu, šport…). Na stránke, ktorá bola vytvorená pre združenie poľnohospodárov a chovateľov, bolo video, na ktorom migranti demolujú policajné auto. V skutočnosti to však bola vystrihnutá scéna z filmu. Počet zobrazení za posledné tri mesiace: 97 307 674.
  • V susednom Poľsku sa šírili hoaxy o taxikároch-migrantoch, ktorí údajne znásilňovali európske ženy. Počet zobrazení za posledné tri mesiace: 38 830 527.
  • Podľa dezinformačných facebookových stránok katalánski separatisti mali odstaviť detské centrum na liečbu rakoviny. Počet zobrazení za posledné tri mesiace: 300 541 589.
  • Vo Veľkej Británii sa prudko rozširovali dezinformácie o tom, že milión moslimov chce právo šaríu. Počet zobrazení za posledné tri mesiace: 1 735 862.

Boli vytvorené aj falošné fanúšikovské stránky politikov a pravicových politických strán, ktoré v skutočnosti ovplyvnili oveľa väčšie množstvo ľudí ako skutočne pravicové strany či politici. Takéto stránky majú za cieľ ovplyvniť nielen nadchádzajúce európske voľby, ale aj dlhodobo ovplyvňovať verejnú mienky, šíriť hoaxy a rozširovať dezinformačne kampane. Milióny Európanov veria hoaxom a dezinformáciám ktoré šíra tieto facebookové skupiny a falošne vytvorené osobnosti. Facebook už zrušil účty s približne 6 mil. sledovateľov a naďalej skúma stovky skupín a falošných profilov s približne 26 mil. followerov.

(HH)