Unikla komunikácia o organizovaní prokremeľských protestov na Slovensku

Unikla komunikácia o organizovaní prokremeľských protestov na Slovensku

Ak ste si doteraz mysleli, že rôzne proruské protesty v Česku, Poľsku, na Slovensku a v Maďarsku sú iniciatívou domácich občanov, mýlite sa. Dokazuje to korešpondencia doteraz neznámeho Bielorusa Alexandra Usovského, ktoú ukrajinskí hackeri zverejnili 22. februára na stránke Informnapalm.org.

Z mailov v Usovského počítači vyplýva, že za peniaze, ktoré získaval od ruského oligarchu Konstantina Malofejeva, mal v krajinách V4 vytvoriť sieť promoskovských organizácií a finančne podporovať proruské protesty. Usovskij pravosť uniknutých informácií potvrdil.

V Česku Usovskij oslovil proruského aktivistu a člena KSČM Ladislava Kašuka, ktorý chystal demonštráciu na Pražskom hrade proti “fašistom v Kyjeve“.
„Chcem vám pomôcť usporiadať v Prahe zhromaždenie proti vláde ukrajinských oligarchov s ukrajinským ľudom. Potrebujete peniaze na vlajky a bannery?“ pýtal sa ho Usovskij.

Kašukovi poslal 250 eur a požiadal ho, aby nakúpil vlajky separatistických ľudových republík – Doneckej a Luhanskej. Tvrdil, že peniaze mu posiela zo svojho honorára za knihu o Stalinovi. Z mailov však vyplýva, že v tom čase dostal stotisíc eur na vybudovanie siete organizácií v krajinách Vyšehradskej štvorky.

Usovskij ešte Kašukovi poslal 500 eur na kúpu kamery značky Canon, aby boli akcie zdokumentované a on vďaka tomu mohol ukázať sponzorovi odpočet svojej činnosti.

Od Kašuku Usovskij žiadal aj to, aby kúpil detské oblečenie, polial ho krvou a 1. septembra 2014 ho poslal do Kyjeva prezidentovi Petrovi Porošenkovi. Mal nájsť aj ženu, ktorá by pre kameru nahrala emotívne vystúpenie, že ide o oblečenie mŕtvych detí z Donbasu, ktorých krv je na Porošenkových rukách. Ponúkal, že mu na to pošle 400 eur a zaistí štáb ruskej štátnej televízie.
Z tejto časti nakoniec zišlo, pričom Kašuka vysvetlil, že na poštu pôjde sám, pretože nikto z jeho súputníkov s tým nechce mať nič spoločné. Aspoň však pošle fotky balíka, aby ich mohli použiť ruské médiá.

V rozpočte, ktorý poslal na jeseň 2014 do Moskvy, Usovskij tvrdí, že za demonštráciu v Budapešti spolu s tamojšou ultranacionalistickou stranou Jobbik zaplatil 2500 eur. Dve demonštrácie v Košiciach a Banskej Bystrici stáli šestťisíc eur. Organizátorom akcií na našom území bola skupina VZDOR.

Časť dokumentov o Usovskom bola uverejnená na Scribde, no už je nedostupná. Pasáže týkajúce sa Českej a Slovenskej republiky sú však publikované na facebookovej stránke Dezinformácie Hoaxy Propaganda.

Ako píše týždenník Trend, aktivity na Slovensku Usovskij kryl pomocou fiktívneho občianskeho združenia Východoeurópska kultúrna iniciatíva.
Zaregistrovali ho pred štyrmi rokmi na adrese v centre Bratislavy. Pôvodne malo ísť podľa webu o organizáciu, ktorá by operovala v krajinách V4 a pomáhala presadzovať myšlienku „ruského sveta“ v Európe. Cez túto organizáciu však Usovskij zháňal aj peniaze na podporu Doneckej ľudovej republiky.

Podľa zachytených emailov v júli 2016 začalo združenie pracovať na projekte, ktorý bol zameraný na to, aby Slovenská republika vystúpila zo Severoatlantickej aliancie a ako povedal expert z investigatívneho projektu Belinngcat v rozhovore pre Denník N, práve Slovensko je v ruskej dume vnímané ako jediná krajina vo V4, ktorú by mohli dostať mimo NATO.

Najväčší záujem a rozpočet však Usovskij venoval Poľsku. Najužšie kontakty udržiaval Usovskij s krajne nacionalistickou organizáciou Tábor veľkého Poľska (OWP). Tá zorganizovala demonštrácie proti ukrajinským nacionalistom a jej členovia napríklad zničili pamätník vojakov Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) vo východnom Poľsku.

Usovskij vymyslel, že by bolo potrebné prijať zákon, podľa ktorého by každý Ukrajinec pri získaní pracovného povolení v Poľsku musel podpísať vyhlásenie, že UPA (ozbrojená jednotka, ktorá vznikla počas 2. svetovej vojny) bola zločineckou organizáciou. Do Moskvy odkazoval, že pre návrh získal podporu niektorých poslancov vládnucej strany Právo a spravodlivosť. Tí však popierajú, že by o Usovskom kedy počuli.

Usovskij stihol od augusta do konca októbra 2014 minúť všetkých stotisíc eur, ktoré mu Malofejev dal. Keď však prišiel do Moskvy s ešte veľkolepejšími plánmi, vrátane zvolenia desiatich proruských poslancov poľského Sejmu za 285-tisíc eur, čakalo ho nepríjemné prekvapenie.

“Nechápem, čo sa stalo. Najskôr ma potľapkávali po ramene, a teraz – počkajte na chodbe, vaša otázka je odložená. A ja pritom mám v Poľsku, Česku a na Slovensku proruské hnutie, ktoré šliape ako hodinky a zajtra môže ísť na barikády. Akurát nemám rozpočet!“ sťažoval sa Usovskij v korešpondencii s jedným kolegom.

Hospodárske noviny s odvolaním sa na expertov tvrdia, že neúspech bol spojený s tým, že koncom leta 2014 dostal otázky súvisiace s Donbasom a Ukrajinou na starosť Vladislav Surkov – sivá eminencia Kremľa -, ktorý postupne odstránil väčšinu tamojších poľných veliteľov a „odstrihol“ ďalších ľudí spojených s Malofejevom. Ten sa následne sústredil na Čiernu Horu, v ktorej však Usovski nemal kontakty. Medzitým sa venoval aj čisto komerčným projektom, vrátane dovozu poľských jabĺk bez ohľadu na ruské sankcie.

„Okolo každej organizácie, ktorá sa zaoberá vonkajšou politikou, sa pohybujú takíto ľudia. Peniaze dostávajú od biznisu, ktorý je tak či onak spojený so štátom a chce vylepšiť svoju pozíciu v očiach Kremľa,“ vysvetľuje ruský politológ Ivan Preobraženskij. Podľa neho Kremeľ síce o takýchto projektoch vie, ale necháva ich voľne bežať a hodnotí ich až podľa výsledku. Pre Moskvu je to tak výhodnejšie, pretože vždy môže svoju účasť poprieť,” uzatvárajú HN.