USA zavádzajú nové sankcie proti Rusku, dôvodom je útok novičokom

USA zavádzajú nové sankcie proti Rusku, dôvodom je útok novičokom

USA nepochybujú o vine Ruska. Moskva ju naďalej odmieta a sankcie označuje za „drakonické“.

Spojené štáty pripravujú nové sankcie proti Rusku. Dôvodom je otrava bývalého dvojitého agenta Skripaľa a jeho dcéry. Americké ministerstvo zahraničia má informácie, ktoré vraj potvrdzujú vinu Moskvy.

Nové sankcie nadobudnú platnosť okolo 22. augusta. Prvá fáza ovplyvní hlavne obchodné a finančné transakcie. Oveľa väčší vplyv by mala mať druhá fáza, ktorá bude nasledovať po 90 dňoch, ak Rusko neposkytne záruky, že chemické a biologické zbrane už nepoužije a neumožní inšpekciu OSN.

Druhá fáza by mala znížiť úroveň diplomatických stykov či zakázať ruskej leteckej spoločnosti Aeroflot lietať do USA. Mohlo by to znamenať úplné pozastavenie obchodnej výmeny medzi oboma krajinami.

Už teraz majú sankcie vplyv na kurz ruského rubľa, ktorý sa voči americkému doláru, prepadol na najnižšiu úroveň od novembra 2016. Oproti rubľu posilnilo aj euro.

Rusko označilo sankcie za „drakonické“. Podľa Ruska sa Spojené štáty rozhodujú na základe falošných tvrdení a nepredkladajú žiadne dôkazy.  

Putinov hovorca Dmitrij Peskov považuje rozhodnutie USA za neprijateľné, ale stále dúfa v konštruktívne riešenie vzájomných problémov. Momentálne je podľa neho Washington nepredvídateľný.    

Nové sankcie privítala britská premiérka Theresa Mayová. Aj ona je presvedčená o zodpovednosti Ruska za tento útok. Už minulý týždeň Veľká Británia oznámila, že požiada Rusko o vydanie dvoch podozrivých.

Bývalého dvojitého agenta Sergeja Skripaľa a jeho dcéru Júliu otrávili začiatkom marca nervovoparalytickým jedom novičok v anglickom mestečku Salisbury. Obaja sú už mimo ohrozenia života.

Druhý prípad otravou novičokom sa stal koncom júna, keď neďaleko Salisbury v mestečku Amesbury previezli do nemocnice Charlieho Rowleyho a Dawn Sturgessovú, ktorá otrave podľahla.  

Novičok v minulosti vyrábali v Sovietskom zväze. Podozrenia preto od začiatku smerovali na Rusko, ktoré však všetky obvinenia dodnes odmieta.

Krátko po útoku na Skripaľovcov reagovala Veľká Británia vypovedaním 23 ruských diplomatov (špiónov s diplomatickým krytím) naspäť do Ruska. Na znak solidarity vypovedalo ruských diplomatov aj ďalších 28 štátov a NATO.

Z členských krajín Európskej únie vypovedalo ruských diplomatov okrem Veľkej Británie ďalších 18 štátov. Slovensko sa k tomuto kroku ako jediný člen V4 nepridalo. Kremeľ reagoval recipročným vypovedaním diplomatov zainteresovaných krajín z Ruska.

Hneď po útoku začali kremeľskí predstavitelia a kremeľské média produkovať množstvo interpretácií otravy, podľa ktorých bol Kremeľ nevinný. Z výroby novičoku Rusi obvinili aj Česko a Slovensko, čo však českí a slovenskí politickí predstavitelia odmietli.

Výnimkou je český prezident Miloš Zeman. Ten (opäť) poslúžil kremeľskej propagande, keď začiatkom mája vyhlásil, že v Česku skladovali a vyvíjali novičok. Jeho vyhlásenie ihneď dementovala česká Bezpečnostná informačná služba.

Kampaň EU vs. Disinformation, ktorá pravidelne monitoruje kremeľskú propagandu a dezinformácie, napočítala až 20 verzií, ktoré o otrave Skripaľa šírili kremeľské médiá.

Na ukážku zopár verzií:

  • Skripaľa otrávili Briti, aby mohli posilniť protiruské nálady (zdroj: TV Rossija 1),
  • Za otravou stojí Ukrajina (TV Rossija 1),
  • Útok zosnovala Mayová, pretože je priateľka so šéfkou CIA Ginou Haspelovou (Zvezda),
  • Skripaľ sa náhodne predávkoval (RIA Novosti),
  • Skripaľ bol pašerák chemických zbraní (Pravda).

Niekoľko kremeľských naratívov o Skripaľovej otrave podrobne analyzuje aj portál StopFake.

Taktika vypustenia mnohých (aj protirečivých) teórií do informačného priestoru s cieľom zmiasť ľudí tak, aby nevedeli, čomu veriť, je pre kremeľskú propagandu typická.