Útok na Borussiu Dortmund: islamisti boli prvá, ale falošná stopa

Útok na Borussiu Dortmund: islamisti boli prvá, ale falošná stopa

Akýkoľvek útok sa už v Európe automaticky pripisuje islamistom. Atentát na autobus s futbalistami Borussie Dortmund má nakoniec pravdepodobne úplne iného páchateľa.

Autobus Borussie Dortmund zasiahla explózia počas presunu na štadión pred duelom štvrťfinále Ligy majstrov 2016/2017 proti Monaku.

Približne takto 11. apríla 2017 zneli titulky všetkých svetových médií dňa.

Tri bomby vybuchli pri prejazde autobusu cez ulicu Wittbräucker približne 10 kilometrov pred štadiónom. Podľa polície boli výbušné zariadenia ukryté v živom plote.  Zranenia našťastie utrpel len jeden hráč, španielsky stopér Marc Bartra, ktorému ešte v ten istý deň operovali pravé zápästie, a jeden policajt, ktorý sprevádzal autobus na motorke.

Tesne po útoku sa začalo s vyšetrovaním. Prvou možnosťou nielen u bežných ľudí, ale aj vyšetrovateľov bolo, že sa ide o teroristický útok islamistov. Tejto verzii nahrával fakt, že neďaleko miesta činu sa našli tri listy, v ktorých boli požiadavky na stiahnutie amerických vojakov z nemeckej základe Ramstein a stiahnutie nemeckých stíhačiek, ktoré operujú v Sýrii/Iraku. Útok na autobus je vraj odpoveďou na zabíjanie moslimov.

Nemecké noviny neskôr informovali, že vyšetrovatelia mali „významné pochybnosti“ o pravosti listov, ktoré mali byť pokusom oklamať či zmiasť ľudí, aby si mysleli, že ide o islamistický motív.

V súvislosti s útokmi boli na druhý deň zadržaní dvaja podozriví, 25-ročný Iračan z mesta Wuppertal v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko a 28-ročný Nemec z Fröndenbergu v okrese Unna z tej istej spolkovej krajiny. Napriek tomu, že Iračan mal blízko k Dáišu (IS), polícia neskôr dospela k záveru, že nie je zodpovedný za útok. Nepotvrdila sa ani účasť 28-ročného muža.

Do nejasnej situácie sa zaplietla ešte aj nemecká ľavicová a pravicová scéna. Ako prví sa ozvali antifašisti. Útok bol vraj odvetou za to, že dortmundský klub medzi svojimi fanúšikmi dlhodobo toleruje krajne pravicové skupiny. Hovorkyňa federálnej prokuratúry Frauke Köhlerová však uviedla, že vyšetrovatelia spochybňujú autenticitu tohto listu.

Za falošný ho označila aj stránka, na ktorej sa objavil. „Myslíme si, že ide o podvrh zo strany nacistov,“ uviedol pre agentúru DPA správca webu Indymedia. „Nielen obsah, ale ani jazyk nezapadal do ľavicového prostredia, takže sme list zmazali krátko po jeho zverejnení.“

O niekoľko dní neskôr sa objavil tretí nárok na zodpovednosť za atentát. Denník Der Tagesspiegel informoval, že dostal zaslaný anonymný krajne pravicový e-mail, ktorý sa taktiež hlásil k zodpovednosti za útok. V jeho texte sa spomínal aj Adolf Hitler, ďalej preklínal multikulturalizmus a naznačoval, že k ďalšiemu útoku by mohlo dôjsť 22. apríla počas demonštrácie proti konferencii strany Alternatíva pre Nemecko v Kolíne.

Zdá sa, že nakoniec je všetko inak. 21. apríla 2017 agentúra DPA zverejnila informáciu, že nemecká polícia zadržala podozrivého 28-ročného muža. Nejde však o žiadneho islamistu, ale o muža s dvojakým nemecko-ruským občianstvom. Volá sa Sergej W. a hovorkyňa prokuratúry Frauke Koehlerová uviedla, že útok nemal teroristický motív, ale bol motivovaný špekuláciami na akciovom trhu.

Sergeja W. zadržali mesta Tuebingen v juhozápadnom štáte Bádensko-Württembersko. Podľa prokurátorov v deň útoku Sergej W. nakúpil 15-tisíc opcií v hodnote 78-tisíc eur na akcie Borussie Dortmund. Na nich následne plánoval zarobiť po tom, čo by v dôsledku zranení či úmrtí futbalistov akcie tohto klubu klesli. V dôsledku toho by značne vzrástla hodnota jeho predajnej opcie – možnosť predaja aktív za dohodnutú cenu k určitému dátumu alebo pred týmto dátumom. To by mu umožnilo predať akcie za vopred stanovenú cenu, ktorá by mu vyniesla značný zisk. Koehlerová koncom minulého týždňa povedala, že vyšetrovateľom sa zatiaľ nepodarilo nájsť dôkazy o akýchkoľvek spolupáchateľoch.

Sergej W., ktorý pracoval ako elektrikár, je obvinený z pokusu o vraždu, spôsobenie explózie a ublíženia na zdraví.

Tento incident je dobrou ukážkou toho, ako sa Európou prelieva strach z islamistických útokov. Hneď od začiatku pracovali vyšetrovatelia s teroristickou príčinou ako s tou najpravdepodobnejšou možnosťou, napriek tomu, že islamisti takto konkrétne mierené útoky nevyužívajú.