Útok na Kapitol nepríjemne prekvapil. Ukázal nám, ako sme zaspali dobu

Útok na Kapitol nepríjemne prekvapil. Ukázal nám, ako sme zaspali dobu

Januárový útok na americký Kongres zničil predstavu bezpečnej spoločnosti, či ilúziu zdravej demokracie, no hlavne odhalil zásadnú hrozbu – celosvetovú sieť krajne pravicových extrémistických hnutí. Spájajú ich konšpirácie, dezinformácie a propaganda.

Aj napriek tomu, že na mobilizáciu extrémnej pravice niekoľko týždňov vopred upozorňovali nielen novinári, tak americká bezpečnostná komunita zostala útokom na Kapitol zaskočená. Extrémisti sa prostredníctvom digitálnych platforiem ako Signal, Telegram, či Parler dohadovali na logistike, vymieňali si tipy a vzájomne sa mobilizovali.

Globálna sieť konšpiračných extrémistov

Samotný útok upozornil na ešte väčší problém – širokú sieť vzájomne prepojených extrémistických hnutí po celom svete. Extrémisti z USA sa štandardne navštevujú s extrémistami v Nemecku, či severských štátoch a vymieňajú si know-how. “Neonacistická scéna je výborne prepojená. Nehovoríme však len o like-och na Facebooku. Hovoríme o neonacistoch, ktorí cestujú, stretávajú sa a spoločne oslavujú,” vyjadril sa pre New York Times expert nemeckej informačnej služby Stephan Kramer. 

Bezpečnostné zložky taktiež upozorňujú, že útok na budovu Kongresu nastavil nebezpečný precedens – ukázal extrémistom všade vo svete, že je to možné.

Po útokoch na Dvojičky v septembri 2001 až doteraz sa bezpečnostné zložky západných krajín sústredili aj na tie najmenšie bunky náboženských (najčastejšie moslimských) radikálov. Monitorovali, sledovali ich kontakty a hlásili prípadnú nebezpečnú radikalizáciu. Ich protipól – bielych rasistov – si až tak nevšímali, resp. ich nepovažovali za bezpečnostnú hrozbu. Hoci náznaky radikalizácie a odhodlania sa objavovali už skôr, tak po útoku na Kapitol sa iba potvrdilo, že bezpečnostné zložky významne podcenili riziko.

Navyše najnovší nemecký report vystríha pred existenciou decentralizovanej, medzinárodnej hrozby pravicových extrémistov. Spájajú ich konšpiračné teórie, ako napríklad teória Veľkej výmeny, podľa ktorej má byť európska populácia nahradená migrantmi.

Naopak Amerika exportovala do Japonska, či Európy aj najnovšie QAnon hoaxy. Napríklad v Nemecku šírili hoaxeri dezinformácie o tom, že americké voľby mali byť zmanipulované serverom CIA z nemeckého Frankfurtu. 

Podľa odbornej komunity si extrémisti okrem konšpiračných teórií medzi sebou vymieňajú logá, slogany, či memes. Extrémna pravica v USA strávila roky nadväzovaním spolupráce s extrémistami v Grécku alebo Nemecku.

K dostaniu sú QAnon tričká, alebo mikiny

Extrémistická propaganda sa nešíri len na sociálnych sieťach. Po útoku na Kapitol expandoval obchod s tričkami a inými propagačnými predmetmi odkazujúcimi na QAnon konšpirácie. Tričká s nápismi ako “Občianska vojna 2020”“Biden má rád neplnoletých” či “Veterán bitky na Kapitole” zaplnili internetové obchody. Giganti ako Amazon, Shopify alebo Etsy sa pokúšali závadové predmety z predaja ihneď stiahnuť, no zatiaľ neúspešne.

Štúdia vypracovaná spoločnosťou Global Disinformation Index v spolupráci s Inštitútom pre strategický dialóg identifikovala už v októbri 2019 trinásť extrémistických skupín predávajúcich závadový obsah na Amazone. 

Menšie online platformy ako napríklad Zazzle taktiež umožňujú používateľom vytvárať vlastné propagačné predmety, čím pomáhajú extrémistickým skupinám zárabať peniaze na predaji ich vlastnej propagandy.

Biden sľubuje boj s extrémistami

Nová šéfka amerických tajných služieb Avril Haines sa zaviazala bojovať s QAnon konšpiráciami. Taktiež prisľúbila, že bude sledovať zahraničný vplyv na americké extrémistické skupiny. Po útoku na Kapitol sa ukázalo, že Rusko znovu pomáhalo nafukovať a šíriť QAnon konšpirácie na sociálnych sieťach.

Médiá a odborníci však upozorňujú, že pro-Trumpovské dezinformačné kanály aj naďalej šíria naratívy o zmanipulovaných voľbách, čím ešte viac polarizujú americkú spoločnosť.

QAnon hnutie ale zažíva menšiu krízu. Bez Donalda Trumpa v Oválnej pracovni sa tak konšpiračné priania a prísľuby nenaplnili. Niektorí sa cítia podvedení a oklamaní.