V Británií skúšajú „vakcínu“ proti hoaxom. Pomôcť má konšpiračný trenažér a moslimskí imámovia

V Británií skúšajú „vakcínu“ proti hoaxom. Pomôcť má konšpiračný trenažér a moslimskí imámovia

Lož alebo aj vymyslená senzácia sa šíri oveľa rýchlejšie ako pravda. Vo Veľkej Británii preto proti epidémii hoaxov a dezinformácií nasadili rovnakú stratégiu, ako proti reálnemu biologickému vírusu. Rozhodli sa posilniť kolektívnu „imunitu“ voči hoaxom, aby ľudia vedeli ľahšie rozoznať klamstvo, ale najmä ho nešírili ďalej.

Jedným zo spôsobov „hoaxovej vakcinácie“ a posilnenie kolektívnej dezinformačnej imunity je počítačová online hra Go Viral!, ktorú vyvinuli na Univerzite v Oxforde. Je to niečo ako konšipiračný trenažér. Pointou je, že hráč musí sám vymýšľať konpširácie a manipulovať s ľuďmi. Čím lepšie mu to ide, tým viac bodov získava.

Cieľom hry je odhaliť najnovšie taktiky používané na šírenie nepravdivých informácií a zároveň budovať „imunitu“ voči hoaxom a v konečnom dôsledku prispieť k zníženiu ich šírenia, tak ako pri reálnom víruse.

Podľa štúdie Americkej psychologickej asociácie, ktorú publikoval portál The Conversation, vďaka britskému hernému projektu si ľudia viac veria pri odhaľovaní výmyslov, no zároveň sú oveľa menej náchylní dezinformácie ďalej zdieľať.

Výskumníci tiež dodávajú, že minimálne týždeň po hraní hry boli účastníci „imúnnejší“, a to tým, že si dokázali lepšie všimnúť manipulačné techniky v obsahu sociálnych sietí.

Posilňovanie tzv. mentálnej odolnosti a vytváranie „hoaxovej imunity“ sa tak podľa nich javí ako účinný spôsob boja proti výmyslom. Rovnako, ako pri víruse je dôležité predchádzať šíreniu dezinformácií. Tie sa totiž na sociálnych sieťach vďaka ich algoritmom rozšíria oveľa rýchlejšie, ako pravdivá správa, ktorá pôvodnú lož dementuje alebo vyvracia.

Inak povedané, je lepšie obmedziť šírenie „informačného vírusu“ na minimum, ako dodatočne nasadzovať „informačnú liečbu,“ ktorá je vždy menej účinná ako pôvodný hoax.

S propagáciou danej hry, a tiež jej ďalším typom, ktoré sa zaoberajú dezinformáciami všeobecne, prípadne politickými dezinformáciami, pomáhajú aj organizácie ako WHO, či OSN. Hru si už skúsilo už vyše milión užívateľov. 

Moslimskí imámovia kážu o vakcíne

Do boja proti dezinformáciám sa vo Veľkej Británii zapojili aj moslimskí imámovia – kňazi. Počas pravidelných piatkových kázaní sa snažia vyvracať dezinformácie o vakcínach.

Práve menšiny majú vo Veľkej Británii najväčší problém s očkovaním, teda ho najviac odmietajú. Jednoducho sa stavajú s nedôverou voči etnickej väčšine a všetkému, čo navrhuje, teda aj očkovaniu.

Podľa prieskumu britskej Kráľovskej spoločnosti pre verejné zdravie by v prípade odporúčania lekára nemalo problém s vakcínou 75 percent ľudí. Medzi rôznymi  menšinami však s očkovaním súhlasí iba 57 percent opýtaných. 

Imámovia aj na žiadosť britskej vlády pomáhajú s očkovaním. V niektorých mešitách, ako napríklad v Birminghame zriadili priamo vakcinačné centrum. Dôležitejšie však je, že vyvracajú dezinformácie. Napríklad aj to, že vakcíny obsahujú bravčovú želatínu alebo alkohol, ktoré sú v rozpore s islamom. Neobsahujú. Pozornosť však venujú aj hoaxom a nepodloženým tvrdeniam, ktoré sa s obľubou šíria aj medzi majoritným publikom.

„Medzi islamským obyvateľstvom sú populárne aj ďalšie fámy. Napríklad, že koronavírus sa šíri prostredníctvom 5G sietí, alebo že vakcína môže spôsobiť neplodnosť či zásadne zmeniť ľudskú DNA,“ konštutje podľa portálu Al Jazeera doktor Imran Kauser – člen Islamskej lekárskej asociácie. 

Ani jedno z toho, samozrejme, nie je pravda.