V Iraku zastrelili analytika, ktorý bojoval proti radikálnej propagande

V Iraku zastrelili analytika, ktorý bojoval proti radikálnej propagande

V Iraku zabili uznávaného bezpečnostného analytika, ktorý radil premiérovi. Tento čin spôsobil strach, že politické vraždy kritických odborníkov budú pokračovať po celej krajine.

Hisham al-Hashemi bol zabitý v hlavnom meste Iraku v Bagdade. Bezpečnostné zábery zachytili maskovaného strelca, ktorý prišiel k al-Hashemiho bielemu SUV a vystrelil niekoľkokrát cez okno vodiča. Strelec následne ušiel na motorke. Krátko na to v nemocnici zomrel. Mal 47 rokov.

Al-Hashemi sa v posledných mesiacoch sťažoval priateľom a kolegom, že dostáva vyhrážky smrti od Islamského štátu a milícií. Obviňovali ho, že je blízkym spojencom USA a Izraela.

Odborník na teroristické skupiny

Hisham pochádzal z južného Iraku. Bol súčasťou opozície proti Saddámovi Husajnovi za čo bol väznený. Po prepustení v roku 2002 začal so žurnalistikou. Po príchode Al-Káidy na územie bývalej Mezopotámie, začal analyzovať bezpečnostné incidenty a zhromažďovať údaje. Mal vlastné webové stránky a bezpečnostné stredisko. Bol expertom na vnútorné fungovanie Al-Káidy, Islamského štátu a na šiítske milície. Radil novému irackému premiérovi Mustafu al-Kadhimimu.

Pravdepodobná odplata

Premiér Mustafa al-Kadhimi, ktorý sa ujal úradu v máji, stanovil prioritu držať na uzde šiitské Iránom podporované milície. Pred niekoľkými týždňami iracká služba pre boj proti terorizmu vpadla do Bagdadskej základne jednej z nich. 

Načasovanie atentátu na Al-Hashemiho naznačuje, že to bola „správa pre al-Kadhimiho a reakcia na jeho zásah proti miliciám“, povedal Fanar Haddad, výskumný pracovník na Strednom východe v Singapurskej univerzite.

„Hisham sa stal obeťou konfrontácie medzi vládou a polovojenskými skupinami podporovanými Iránom,“ uviedol Haddad. „Všeobecne povedané, bola to reakcia na stanovený cieľ predsedu vlády, ktorým je posilnenie štátnej moci,“ dodal.

Šiítske miliície popreli svoju účasť na zabití analytika. 

Snaha o umlčanie protivníkov

Al-Hashemi bol uznávaný výskumný pracovník a intelektuál, ktorý mal encyklopedické znalosti a hlboký prehľad o ozbrojených skupinách. Bol autorom niekoľkých kníh a výskumných prác pre špičkové svetové výskumné centrá ako Chatham House v Londýne alebo Centrum pre globálnu politiku vo Washingtone.

V Iraku pôsobil ako poradca pre politikov, výskumných pracovníkov a novinárov. Mal širokú sieť kontaktov v rámci celého spektra politických skupín, občianskej spoločnosti, ako aj štátnych inštitúcií. Počas svojej kariéry radil irackým spravodajským službám, americkej armáde a bol známy svojimi blízkymi vzťahmi so súčasným premiérom al-Kadhimim a irackým prezidentom Barhamom Sálihom.

Al-Hashemi podporoval protesty, ktoré minulý rok vypukli proti bývalej vláde, ktorá bola považovaná za príliš blízku Iránu. Počas týchto protestov, ktoré boli od októbra minulého roka v Bagdade, bolo viac než 500 ľudí zabitých, zatknutých alebo unesených.

Jeho zdanlivá podpora al-Kadhimího – považovaného za blízku osobu USA – ho tiež urobila potenciálnym cieľom ozbrojených skupín, ktoré sa zaviazali pomstiť sa USA a jej spojencom za zabitie iránskeho generála Gásema Solejmániho.

„Nadmerné množstvo nekontrolovaných milícií, ktoré používajú násilie na obranu svojich záujmov sa stalo hlavnou témou al-Hashemiho práce. Tie milície ho zabili.“ napísal britský expert na Irak Toby Dodge.

Pre al-Hashemiho spojenia s irackou politickou elitou a jeho predchádzajúca úloha sprostredkovateľa medzi aktivistami a konkurenčnými politickými skupinami bol považovaný za chránenú osobu, preto jeho vražda znepokojila novinárov a aktivistov, ktorí v tejto súvislosti očakávajú ďalšie politicky motivované násilie.

„Mnohí si mysleli, že al-Hashemi je nedotknuteľný kvôli jeho prominentnému postaveniu a kontaktom vrámci celého politického spektra,“ povedal Renad Mansour, vedúci irackej iniciatívy v londýnskom Chatham House a blízky priateľ al-Hashemiho. „Najväčší strach, ktorý dnes majú mnohí ľudia v Bagdade, je návrat ku časom politických vrážd,“ dodal.

„Hashemiho vražda bola pre nás všetkých posolstvom: slobodné hlasy musia mlčať alebo byť umlčané,“ povedal Saadoon novinár a zakladateľ irackého Observatória pre ľudské práva so sídlom v Bagdade. „Tento incident bude mať hlboký vplyv na silu nezávislých a kritických hlasov, ktoré vystupujú proti politickým a ozbrojeným skupinám,“ dodal.

Belkis Wille, vedecká pracovníčka organizácie Human Rights Watch vysvetluje, že „útok na niekoho s politickým postavením al-Hashemiho predstavuje niečo desivé pre aktivistov v oblasti ľudských práv, novinárov a členov občianskej spoločnosti“. 

Vraždy môžu podľa jej slov označiť začiatok „temnejšej fázy, počas ktorej bude mať štát len malú schopnosť presadzovať zákon. Pokiaľ nebude objednávateľ vraždy zatknutý tieto skupiny, ktoré sa cítia imúnne voči zákonu, nezastavia zabíjanie,“ varovala Wille.