V Kanade majú hoaxeri Slovensko za nacistický experiment

V Kanade majú hoaxeri Slovensko za nacistický experiment

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) mal pravdu. Slovenský experiment s masovým celoplošným antigénovým testovaním pozorne sleduje celý svet. Najnovšie už aj ten výmeslnicko-konšpiračný. Kanadský hoaxerský – no seriózne sa tváriaci – portál Breaking-news.ca (podobnosť s Hlavnými správami zrejme nie je náhodná) označil povinnosť preukázaním sa najviac sedemdňovým Ag testom za experiment na úrovni nacistických koncentračných táborov.

Kanadský portál okrem toho, že sa pokúsil nájsť Slovensko na mape, polemizuje nad tým, že vláda chce každých sedem dní pretestovať na prítomnosť koronavírusu celú populáciu krajiny.

Najprv vymenuje, na čo všetko človek potrebuje mať negatívny test a potom sa posťažuje. „Jedinú vec, ktorú môžete bez testu je ísť do najbližších potravín, a to dokonca pešo. To nie je chorý žart, ale realita,“ sťažuje si anonymný autor článku pod pseudonynom „Q“, čo je zrejme odkaz na pôvodný zdroj populárnej QAnon konšpirácie.

Podobne cynické prirovnania k nacistickým praktikám sa na Slovensku vyskytujú už dávnejšie, a to u niektorých odporcov opatrení, ktorí nosia Dávidovu hviezdu (symbol, ktorým boli označovaní Židia počas holokaustu) s nápisom „netestovaný“. 

Prekvapivá znalosť slovenčiny

Na samotnom kanadskom webe, ale najmä v originálnom článku, ktorý si samozrejme nenechal ujsť slovenský šampión konšpirácií Zem a Vek, je však niekoľko zaujímavostí. Anonymný kanadský autor prelinkoval v článku oficiálny 19 stranový vládny dokument o COVID Automate, ktorý je iba v slovenčine.

Anglicky píšuci autor Q pomerne presne vedel, čo a kde hľadať v oficiálnom vládnom dokumente. A to aj napriek tomu, že o Slovensku portál naposledy písal v roku 2018, kde v dvoch článkoch vychvaľuje vtedajšieho premiéra Petra Pellegriniho v postoji proti migrantom a v druhom článku pre zmenu chvália Slovensko, ktoré je bez migrantov a zároveň má veľmi nízku mieru kriminality, čo považuje konšpiračný web za jednoznačný dôkaz, že migranti sú kriminálnici.

No a na záver článku dodáva autor „Q“ takéto konštatovanie: „A najnechutnejšie na tom všetkom je, že desiatky miliónov potrebných antigénových testov zabezpečí spoločnosť, ktorú vlastnia ľudia blízki premiérovi Igorovi Matovičovi. Zbavil celú populáciu základných ľudských práv z jediného dôvodu, aby mohol špinavo zbohatnúť!“

Táto nepravdivá informácia, ale aj celkové konštatovanie, ako keby z oka vypadla slovenským konšpirátorom, ktorý to už niekoľko mesiacov šíria. 

Pravdou je, že spoločnosť Eurolab Lambda, ktorá dodáva kórejské Ag testy Biosensor síce sídli v Trnave, odkiaľ pochádza premiér, no viacero porovnaní ukázalo, že Slovensko kupuje tieto testy najlacnejšie oproti okolitým krajinám.

Samotný web je zaujímavý aj tým, že hoci spomína celosvetovú sieť spravodajských portálov zameraných na skutočnú pravdu, tak jedným z mála prepojených médií s týmto webom je ruský štátny spravodajský kanál Russia Today.

Sú súčasťou ruskej hoax siete?

Portál Antipropaganda už v decembri upozornil na to, že Rusko cez rôzne nastrčené IT firmy sieťuje v USA konšpiračné weby a sofistikovane im pomáha zvyšovať čítanosť a následne aj predaj internetovej reklamy. Priame prepojenie na Russia Today tak môže indikovať zapojenie konšpiračného kanadského webu do tejto siete.

Celkovo je web zrejme ideologicky zmätený, podobne ako slovenskí Kotlebovci, ktorí tak trošinku obdivujú nacistický Slovenský štát, no všetko, čo sa im nepáči je zlé fašistické. A podobne aj kanadský portál pri Slovensku autor kritizuje opatrenia ako „nacistický experiment“, tak celkové zameranie portálu je práve skôr extrémne pravicové – teda blízko k nacistickému. Migranti sú zlo. Demokrati sú komunisti a ľavica zničí Ameriku. To sú hlavné sloganu webstránky.

Hoci občas prinesú aj seriózne tváriacu sa správu, tak na portáli nájdete aj skvosty ako napríklad hoax o tom, že vakcíny obsahujú rakovinotvorné vírusy. Agentúra AFP tento hoax poľahky vyvrátila.