V Keni voličov ovplyvňujú falošným spravodajstvom CNN a BBC

V Keni voličov ovplyvňujú falošným spravodajstvom CNN a BBC

V Keni sa pred voľbami šíria falošné správy o neexistujúcom predvolebnom prieskume. Jeho autori sa jeho dôveryhodnosť pokúsili zvýšiť zneužitím známych médií.

Týždeň pred prezidentskými voľbami sa v Keni stupňuje napätie a čoraz viac sa spochybňuje dôveryhodnosť volieb. Príčinou obáv je okrem dezinformácií aj nedávna vražda Chrisa Msandoa.

Msando bol vedúcim oddelenia informačných technológií pre kenský integrovaný volebný systém, ktorý zabezpečuje identifikáciu voličov a správu výsledkov volieb. Práve hladké zabezpečenie identifikácie voličov bude jedným z kľúčových faktorov v zabránení ovplyvňovania výsledku hlasovania.

Občania Kene si budú nového prezidenta vyberať spomedzi dvoch kandidátov. Jedným je súčasný prezident Uhuru Kenyatta, druhým líder opozície Rail Odinga. Voľby budú 8. augusta.  Očakáva sa veľmi tesný výsledok, pri ktorom môže zavážiť každý hlas.

Práve preto je akýkoľvek informačný zásah do volieb nebezpečným ovplyvňovaním verejnej mienky. V posledných dňoch sa kenskými médiami šíril materiál, ktorý sa vydával za spravodajstvo renomovaných zahraničných televízií CNN a BBC. Falošné video informovalo o priebežnom hlasovaní. Jeho autori zneužili aj červeno-biele logo CNN. Od originálu sa líšilo len použitým typom písma.

Manipulácii sa nevyhla ani stanica BBC a jej program Zaostrené na Afriku. Aj v tomto prípade išlo o rovnaký falošný prieskum. Podľa neho má vyššiu podporu súčasný prezident Kenyatt, čo posilňuje presvedčenie, že vo voľbách vyhrá. To môže ovplyvniť tých nerozhodnutých voličov, ktorí majú sklon hlasovať za stranu s väčšinovou podporou.

Pomôcť proti šíreniu podobných zavádzajúcich správ by mali aj sociálne siete. Napríklad Facebook sa pripravuje nástroje na boj proti falošným správam, ktoré ovplyvnili množstvo voličov pred americkými prezidentskými voľbami či pred referendom o brexite.