V Poľsku zatkli pre špionáž zamestnanca Huawei, Praha prehodnotí partnerstvo s Pekingom

V Poľsku zatkli pre špionáž zamestnanca Huawei, Praha prehodnotí partnerstvo s Pekingom

Čínsky technologický gigant Huawei sa dostal pod drobnohľad západných krajín pre podozrenie z napojenia na vládu v Pekingu. Po USA, Austrálii, Novom Zélande a Česku má ďalší problém aj v Poľsku.

Pracovníka firmy Huawei Wang Wej-ťinga a bývalého zamestnanca poľskej Agentúry pre vnútornú bezpečnosť (ABW) Piotra D. 8. januára zatkli pre podozrenie zo špionáže (poľským médiám s podarilo identitu Wanga odhaliť, pri poľskom podozrivom celé meno nie je známe). Podľa hovorcu ABW Stanislawa Zaryna už oboch obvinili a najbližšie tri mesiace strávia vo väzbe.  

Prvý menovaný pracoval pre poľskú pobočku Huawei od roku 2011. Medzi rokmi 2006 až 2011 pôsobil na čínskom generálnom konzuláte v Gdansku ako atašé. Podľa Zaryna však Wang pri nelegálnych aktivitách nekonal v záujme Huaweia: „Táto záležitosť súvisí s jeho aktivitami, nemá to nič spoločné s firmou, pre ktorú pracuje.“

Huawei napriek tomu v sobotu oznámil, že s Wangom ukončil pracovný pomer. Spoločnosť sa tak snaží dištancovať od incidentu, ktorý jej „spôsobuje zlú povesť“.

Podľa informácií poľskej verejnoprávnej televízie TVP je druhým podozrivým bývalý zamestnanec ABW, ktorý v čase zadržania pracoval pre Orange. Bezpečnostné zložky už prehľadali jeho kanceláriu a ďalej budú spolupracovať s jeho zamestnávateľom na vyšetrovaní.

Poľský minister vnútra Joachim Brudziński v sobotu povedal, že Poľsko chce aj napriek podozreniam ďalej spolupracovať s Čínou, ale zároveň je potrebná aj diskusia o vylúčení firmy Huawei z niektorých trhov.

„Aj v rámci NATO existujú obavy z Huawei. Najrozumnejší by bol spoločný postoj medzi členmi EÚ a NATO. Chceme, aby boli vzťahy s Čínou dobré, intenzívne a atraktívne pre obe strany,“ dodal.

Podľa Karola Okońskieho z ministerstva digitalizácie však Poľsko prehodnotí používanie zariadení Huawei vo vládnych inštitúciách. Na základe analýzy sa následne rozhodne, či bude používanie výrobkov Huawei obmedzené.

Na pondelňajšej tlačovej konferencii v Pekingu hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Chua Čchun-jing varovala, že „niektorí ľudia“ sa snažia využiť neopodstatnené obvinenia ohľadom bezpečnostných hrozieb na to, aby „potlačili a obmedzili rozvoj čínskych technologických firiem v zahraničí“.

„Vyzývame príslušné strany, aby ukončili nepodložené výmysly a nezmyselné obmedzenia týkajúce sa Huawei a iných čínskych firiem, a aby vytvorili čestné, dobré a spravodlivé prostredie pre vzájomné investície a normálnu spoluprácu medzi firmami oboch strán. Využívanie bezpečnostných dôvodov na obmedzovanie normálnej spolupráce medzi spoločnosťami nakoniec poškodí len vlastné záujmy,“ dodala.

NÚKIB v Česku bez dôkazov

Český premiér Andrej Babiš po decembrovom rozhodnutí odstrániť produkty Huawei z Úradu vlády v nedeľu povedal, že predvianočné varovanie Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť (NÚKIB) vládu prekvapilo, nebolo s úradom predom konzultované a neopieralo sa o dôkazy.

„Celé to varovanie bolo prekvapenie a my sme boli postavení do role, keď nesieme následky, musíme to rešpektovať,“ uviedol s tým, že je možné, že Huawei podnikne voči NÚKIB právne kroky.

Prezident Miloš Zeman už predtým obvinil riaditeľov NÚKIB Dušana Navrátila a Bezpečnostnej informačnej služby Michala Koudelku z toho, že poškodili záujmy českých firiem v Číne.

Na stretnutí s ministerkou priemyslu a obchodu Martou Novákovou potvrdili obavy o svoje podnikanie v Číne zástupcovia spoločnosti Home Credit.

V čase sporu medzi jednotlivými úradmi a spoločnosťou Huawei sa vedenie hlavného mesta Praha rozhodlo zo zmluvy o partnerstve s Pekingom odstrániť článok obsahujúci súhlas s politikou jednej Číny. Zhodli sa na tom zástupcovia pražskej koalície zloženej z Pirátov, Prahy sebe a Spojených síl pre Prahu. Podľa nich bol článok mestu nanútený a v zmluve medzi dvoma mestami je zbytočný. Poukazujú pritom aj na problém nedodržiavania ľudských práv. Takýto článok podľa členky mestskej rady Hany Marvanovej v zásade znamená podporu autoritárskeho režimu v Číne.

Primátor Zdeněk Hřib tiež dodal, že mesto na základe varovania NÚKIB nechá preveriť, či mestský úrad a mestské spoločnosti využívajú technológie od firiem Huawei a ZTE.

Minister zahraničných vecí Tomáš Petříček však pre server Deník N povedal, že pokiaľ dôjde k zmene zmluvy, vláda sa od tohto kroku dištancuje.

„Politiku jednej Číny zastáva Česká republika kontinuálne od Nežnej revolúcie, plne v súlade s oficiálnou politikou EÚ a USA.“

Zdroj: CyberSec.sk