V Rusku šíril Kremeľ hoaxy o korone, teraz hamuje

V Rusku šíril Kremeľ hoaxy o korone, teraz hamuje

Prieskumy potvrdzujú nebezpečný vplyv dezinformácií na verejnú mienku. Takmer štvrtina ľudí v Ruskej federácií považuje COVID – 19 za výmysel. Aj vďaka štátnym médiám. 

Neveriaci Rusi kašlú na odporúčania 

Prieskum Direktoriátu pre expertné analýzy jednej z najlepších škôl v Rusku Higher School of Economics (HSE) na 30 000 ľuďoch ukázal, že ruská spoločnosť vo vysokej miere neverí, že nejaký COVID-19 vôbec existuje. 

Až 23,2% Rusov považuje COVID -19 za výmysel pripravovaný „záujmovými skupinami“ a ďalších 9,6 % si myslí, že nebezpečenstvo pandémie je prehnané. Prieskum tiež odhalil, že správanie Rusov, ktorí považujú pandémiu za fikciu sa podstatne líši od tých, ktorí veria v jej existenciu. Až 43% Rusov, ktorí neveria v existenciu pandémie, uviedlo, že navštívili svojich príbuzných, v porovnaní s iba 18 percentami tých, ktorí túto pandémiu uznávajú ako fakt.

Neveriacich podporovali aj štátne médiá 

V reakcii na prieskum portál euvsdisinfo.eu založený Európskou radou konštatoval, že teraz už je nemožné zistiť pôvodcu pochybovačných hlasov.

V každom prípade konspiračné teórie a takzvaný pojem „plandemic“, ktorý vyhlasuje, že ohnisko COVID-19 je podvodom, aktívne šírili aj ruské štátne médiá, najmä na začiatku epidémie. 

Viaceré dezinformácie tvrdili, že COVID-19 je senzácia spoločnosti „Big Pharma“ a veľká schéma tajných elít.

Konšpiračné teórie COVID-19 nie sú ani jedinečné, ani sa neobmedzujú iba na Rusko alebo prokrememské médiá (ktoré ich napriek tomu zosilnili v angličtine, nemčine a niekoľkých ďalších jazykoch). Vyskytli sa aj na iných mediálnych trhoch, čo vytvára zmätok a znečisťuje informačné prostredie.

Ruské štátom kontrolované televízne a rozhlasové kanály, ktoré vysielajú miliónom ľudom, už niekoľko mesiacov vyvolávajú pochybnosti o COVID-19, najmä v počiatočných fázach prepuknutia choroby. 

Tvrdia, že koronavírus je vyrobený človekom a šitý na mieru čínskej DNA, že vírus sa zameriaval iba na „predstaviteľov mongoloidnej rasy“ alebo to je americká biologická a propagandistická zbraň v obchodnej vojne s Čínou. A hoci čoraz viac Rusov tvrdí, že neveria spravodajským programom na štátom kontrolovaných televíznych kanáloch, takéto opakované tvrdenia v priebehu času majú dobrú šancu skresliť vnímanie pandémie a jej závažnosti.

Aj v Kremli pochopili, že je zle. Neskoro

Keď sa situácia COVID-19 v Rusku zhoršila, spravodajstvo v štátom kontrolovaných, ale aj iných kanáloch sa stalo triezvejšie a faktickejšie. Úsilie o dezinformácie muselo byť vyvážené potrebou informovať verejnosť, ako aj obsahovať zvesti a paniku.

Rusi v tom nie sú sami

Skepsa voči pandémii nie je iba ruská špecialita.  Podľa výskumníkovUniverzity v Oxforde, si každý piaty Brit myslí, že koronavírus je podvrh a tri pätiny opýtaných uviedlo, že vláda ich o pandémii do istej miery zavádza. 

V Spojených štátoch amerických verí 29 % respondentov, že COVID – 19 pochádza z laboratórií (podľa PEW Research Center). 

Medzi Slovákmi a Čechmi je populárne zdieľanie hoaxov a konšpiračných teórii týkajúcich sa COVID – 19, ktoré ovplyvňujú verejnú mienku. Či už išlo o liečenie koronavírusu, spochybňovanie štatistík obetí alebo sumy za vykonanie testu.