Väčšina dezinformácií ohľadne koronavírusu má v sebe kúsok pravdy. Najviac ich šíria herci a politici

Väčšina dezinformácií ohľadne koronavírusu má v sebe kúsok pravdy. Najviac ich šíria herci a politici

Drvivá väčšina správ sa dotýka koronavírusu. To dáva veľký priestor nielen pravdivým, ale aj nepravdivým informáciám. Reuters Institute preto zanalyzoval tieto dezinformácie. 

Podrobná analýza dezinformácií priniesla niekoľko zaujímavých zistení.

Dezinformácie ohľadne koronavírusu sú z väčšej časti založené na pôvodne pravdivej informácii. Až 59% zavádzajúcich správ je vytvorených tak, že vybraná informácia je prekrútená alebo vytrhnutá z kontextu. Na sociálnych sieťach je tento podiel až 87%, pričom väčšina dezinformácií sa objavuje práve tam. 

Jedným z príkladov je tvrdenie, že vírus sa stáva nestabilným pri vysokých teplotách a preto ho pri teplote 27°C zabije Slnko. Je síce pravda, že vírus sa stáva so stúpajúcimi teplotami nestabilným, avšak až v prípade, že teplota vystúpi nad 70°C.

Väčšina dezinformácií sa týka krokov vlád či iných autorít, ako napríklad Svetová zdravotnícka organizácia alebo Organizácia spojených národov, ktorých cieľom je zastaviť šírenie nákazy. 

Dezinformácie šíria celebrity aj politici

Ďalšie zaujímavé zistenie sa týkajú zdroja informácií. Aj napriek tomu, že verejne známe osoby vyprodukujú iba pätinu dezinformácií ohľadne koronavírusu, na sociálnych sieťach tvoria tieto nepravdivé správy až 69% z celkového počtu dezinformácií.

Medzi politikov šíriacich dezinformácie patria americký prezident Donald Trump, brazílsky prezident Jair Bolsonaro či bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Z celebrít sú to napríklad speváčka M.I.A či herci Woody Harrelson alebo John Cusack.

Proti veľkému množstvo dezinformácií sa sociálne siete snažia bojovať. WhatsApp limitoval množstvo užívateľov, ktorým sa dá naraz preposlať jedna správa. Facebook a Twitter zvýrazňujú správy vládnych agentúr na svojich platformách. Do boja s dezinformáciami sa zapája aj Google, spoločnosť zriadila špeciálny nonstop tím.  

Podľa vypracovanej štúdie sa najlepšie darí v tomto boji Facebooku. Na tejto platforme zostáva aktívnych 24% informácií, ktoré boli označené za nepravdivé. Nasleduje Youtube s 27% a najhoršie je na tom Twitter s 59% úspešnosťou prežitia výmyslov.

Dezinformácie ohľadne koronavírusu predstavujú veľký problém. Podľa Daniela Allingtona z King´s College v Londýne, je u ľudí, ktorí veria falošným informáciám, výrazne vyššia pravdepodobnosť, že budú porušovať nariadenia vlády, ako napríklad sociálna izolácia. 

Analýza bola vytvorená na základe 225 nepravdivých správ ohľadne koronavírusu, ktoré sa na internete objavili od januára do marca 2020.