Vďaka pandémii a hoaxom sa do parlamentu dostali rumunskí kotlebovci

Vďaka pandémii a hoaxom sa do parlamentu dostali rumunskí kotlebovci

Nacionalisticko-populistická Aliancia pre jednotu Rumunov v miestnych parlamentných voľbách získala prekvapivo až deväť percent hlasov a po prvýkrát sa dostala do parlamentu. Svoju kampaň postavila práve na hoaxoch a dezinformáciách súvisiacich s koronavírusom. Nebyť pandémie a s ňou spojených konšpirácii, strana by bránami parlamentu neprešla.

Rumunský dvojník slovenských superkonzervatívcov?

Aliancia pre jednotu Rumunov získala s deviatimi percentami až 47 mandátov, čo je po septembrových regionálnych voľbách, v ktorých získala len 0,45% hlasov, významný posun. Alianca až príliš kopíruje rétoriku i agendu slovenských kotlebovcov – Ľudovej strany Naše Slovensko.   

Rumunská sestra vznikla iba pred rokom v decembri 2019. Oficiálne sa snaží zjednotiť všetkých Rumunov bez ohľadu na to, kde vo svete žijú. Spomedzi zahraničných voličov získala až 25% hlasov. Zaujímavosťou strany je, že jadro aliancie sa vytvorilo z takzvanej Koalície pre rodinu, čo sa tiež nápadne podobá na slovenskú ultraortodoxnú Aliancu za rodinu, a tiež vyrástli na referende.

Oficiálne programové piliere sú veľmi podobné kotlebovcom – rodina, domovina, viera a sloboda. Rovnako zastáva antiimigrantskú, antizápadnú, antiglobalistickú a hlavne antisystémovú pozíciu. Jej zástupcovia neustále spomínajú kresťanské hodnoty a s obľubou využívajú kresťanskú symboliku. Taktiež prezentujú kritický postoj voči potratom či eutanázii.

Rumunská aliancia ďalej bojuje proti manželstvám rovnakého pohlavia, ako aj proti akýmkoľvek pozitívnym ústupkom voči LGBTI komunite. Veľmi často spomína pojem „tradičná rodina.“ Medzi horúce programové tézy patrí aj snaha o spojenie Rumunska a Moldavska a na úrovni EÚ veľmi silno podporujú Maďarsko a Poľsko v boji proti právnemu štátu, ako podmienke pre čerpanie miliárd eur z európskeho rozpočtu.

Bizarné konšpirácie a lá kotlebovci 

Za raketový vzostup tejto frakcie môže podľa miestnych analytikov najmä frustrácia Rumunov z vládnych opatrení proti pandémii koronavírusu. Ústredné osobnosti strany prezentujú silnú antivax rétoriku. Nedôvere neuniklo ani samotné testovanie na COVID-19. Rovnako spochybňovali účinnosť nosenia rúšok či dodržiavanie rozostupov medzi ľuďmi. Na podporu svojich stanovísk sa opierali o dezinformácie, hoaxy a rôzne konšpiračné teórie. 

Člen strany Florian Colceag, ktorý ašpiruje na ministra školstva v novej vláde, dokonca spochybňuje existenciu pandémie ako takej, pričom hovorí, že ide len o globálnu psychózu. Počty nakazených sú podľa neho samozrejme výmysel.

Mimochodom Rumunsko pri 19,5 mil. populácii eviduje 560 000 prípadov a 13 400 úmrtí, čo ju radí po prepočte na obyvateľov na 27. miesto v Európe (Slovensko 31.) resp. pri úmrtiach na 16. najhoršie miesto (Slovensko 37).

Pozornosti prominentného člena nacionalistov neunikli ani vakcíny, ktoré údajne spôsobia u zaočkovaných ľudí rôzne traumy a zmeny v správaní sa. Očkovanie je podľa neho úplne zbytočné. Na základe toho vyzýva, aby sa na liečenie koronavírusu využívali rôzne homeopatiká a éterické oleje

Ako správneho konšpirátora ani jeho neobišli bludy na tému 5G telekomunikačných sietí. V televíznej relácii uviedol, že vďaka 5G technológie z Rumunska mizne hmyz, čo je teda evidentný ničím nepodložený blud. 

Členovia nováčikovskej nacionalistickej strany vehementne bojujú za to, aby sa aj napriek koronakríze uskutočnili náboženské púte. Na týchto púťach, ako aj na protivládnych demonštráciách nedodržiavajú nariadené opatrenia, za čo boli neraz pokutovaní. Predseda strany George Simion bol dokonca zapletený do škandálu v meste Valea Uzului, kde rumunskí extrémisti silou prelomili bránu úradmi zatvoreného cintorína, kde sú pochovaní rumunskí a maďarskí padlí z prvej svetovej vojny.

Podľa aprílovej štúdie agentúry Euro Comunicare až 41% opýtaných Rumunov pritom verí, že koronavírus je účelovo vytvorená biologická zbraň z USA.

Extrémistov podporuje… ako inak Rusko

Riaditeľka pre demokratickú odolnosť v Centre pre analýzu európskej politiky (CEPA), Corina Rebegea, poukazuje na skutočnosť, že pôvod niektorých z dezinformácii možno vysledovať až k ruským, štátom podporovaným mediálnym organizáciám. 

Expertka ďalej hovorí o existujúcej spojitosti medzi ruskou tlačovou agentúrou Sputnik a viacerými ultranacionalistickými a antivax skupinami, ktoré v Rumunsku na pravidelnej báze šíria konšpirácie o koronavíruse. K ním patrí aj strana AUR.

Rumunská obdoba Sputniku napríklad propagovala pouličné demonštrácie proti opatreniam. Medzi hlavnú tvár a organizátorov protestov patrí Iosefina Pascalová. A práve ju veľmi intenzívne propaguje práve ruská štátna agentúra Sputnik. Pascalová taktiež opakovanie šíri názor, že vláda vírus zveličuje.

Analytička Corina Rebegea ďalej dodáva, že podobné hlboký presah ruskej propagandy je možné pozorovať aj v okolitých krajinách, najmä v krajinách Balkánu, ktoré nie sú členmi Európskej únie. V štátoch ako Severné Macedónsko či Albánsko aktuálne prebieha veľmi intenzívna informačná vojna. Veľmoci ako Rusko, Čína či Európska únia bojujú o získanie rozhodujúceho vplyvu v daných krajinách.

Škandálni sociálni demokrati opäť na čele

Nedávne voľby v Rumunsku napriek nespočetným škandálom a korupcii vyhrala Sociálnodemokratická strana s 29,2 percentami hlasov. Pritom iba v októbri minulého roka ich vláda padla práve pre hromadiace sa kauzy.

Napriek prekvapivej prehre (druhá s 25,5 percentami) sa doteraz vládnuca Národná liberálna strana snaží predsa len vytvoriť koaličnú vládu a obísť socialistov. Pomôcť by jej mal aj dočasne poverený premiér a vojenský generál vo výslužbe Nicolae Ciucia (53). Ten sa preslávil úspešnými misiami v Afganistane a Iraku, kde vyhral niekoľko bitiek.  

Rumunský prezident Klaus Johannis poveril zostavením vlády doterajšieho premiéra Ludovica Orbana od liberálov, napriek tomu, že hneď po voľbách na miesto predsedu vlády rezignoval.  Orban bol mimochodom poverený vládnutím práve po minuloročnom kolapse sociálnodemokratickej vlády a na poste predsedu vlády sa udržal rok aj napriek tomu, že svoj kabinet musel už po troch mesiacoch vymeniť za nový.

Koalíciu v Rumunsku liberáli vytvoria pravdepodobne s tretím v poradí – centro-pravou progresívnou koalícia dvoch strán – Únie za záchranu Rumunska a Strany slobody, ktorá získala rovných 15%.