Veľký reset: Nová konšpirácia o svetovej totalite

Veľký reset: Nová konšpirácia o svetovej totalite

Na viacerých dezinformačných portáloch sa objavila nová konšpiračná teória, podľa ktorej chcú globalisti využiť Covid-19 na zavedenie novej celosvetovej totality.

Čo by robil bludársky web Bádateľ bez korony – asi by písal o orieškoch a ich pozitívnom vplyve na potenciu. S pandémiou koronavírusu však Bádateľ vidí oveľa ďalej. Priam za horizont rozumu.

Najnovšie objavil celosvetové sprisahanie na úrovni filmov Jamesa Bonda. „Globalisti chcú zneužiť pandémiu a cez Veľký reset zaviesť celosvetový fašizmus,“ znie titulok článku webe Bádateľa. 

Ďalší konšpiračný web Infovojna zas zdieľal video Alexa Jonesa obvineného zo šírenia konšpirácií. Ten tvrdí, že vírus je len zámienka, aby sa mohla nastoliť nová „planetárna vláda“ – hotový Star Trek. 

Konšpiračná horúčka?

Okrem Bádateľa sa o slovo hlásia aj ďalší. O Veľkom resete píšu v podobnom duchu napríklad aj Hlavný denníkZem&Vek či Russia Today. Počet vyhľadávaní výrazu „the great reset“ na googli v poslednom období značne stúpol.

Celá konšpiračná teória je postavená na tom, že svetoví lídri či elity chcú využiť súčasnú pandémiu na nastolenie nového svetového poriadku. Má dôjsť k zrušeniu kapitalizmu a vláde technokracie, má byť obmedzená sloboda a nastolená kontrola nad ľuďmi.

Bádateľ tiež píše o monitorovaní a digitálnom dohľade nad ľuďmi. Dokonca má dôjsť k zrušeniu súkromného vlastníctva, teda komunizmus. V tomto článku sa preto pozrieme na niektoré aspekty „sprisahania globalistov“ a pokúsime sa vysvetliť, o čo v skutočnosti ide.

Kúsok pravdy

Zvykne sa hovoriť, že každé klamstvo má v sebe kúsok pravdy. Nie je to inak ani v tomto prípade. Plán tzv. „Veľkého resetu“ skutočne existuje. 

Ide o plán obnovy sveta po skončení pandémie, ktorý predstavilo Svetové ekonomické fórum združujúce rôzne osobnosti biznisu, politiky či vedy. Za otca myšlienky Veľkého resetu sa dá považovať Klaus Schwab – zakladateľ fóra.

Schwab prezentuje Veľký reset ako plán obnovy po pandémii, ktorý by mal zahŕňať trvalo udržateľný rozvoj, zelenú ekonomiku, dosiahnutie väčšej rovnosti či digitalizáciu. Tento článok prirodzene nemá priestor vyjadriť sa ku každému bodu. Informácie o vízii sú však verejne prístupné na stránkach Svetového ekonomického fóra.

Schwab tiež tvrdí, že súčasný neoliberálny model kapitalizmu je potrebné nahradiť niečím, čo nazýva kapitalizmom stakeholderov. Systémom, v ktorom sa korporácie nezameriavajú len na profit, ale slúžia stakeholderom – zákazníkom, dodávateľom, zamestnancov a komunitám.

Problém je však v tom, akým spôsobom Bádateľ a ďalšie alternatívne weby Veľký reset prezentujú. Všetky zmeny, ktoré by táto vízia chcela zaviesť nekriticky vykresľujú ako zmeny k horšiemu či rovno hovoria o pláne zaviesť totalitu. A okrem toho samozrejme šíria aj vyslovené konšpirácie.

Zrušenie súkromného vlastníctva?

Bádateľ venoval osobitný článok aj údajnému zrušeniu súkromného vlastníctva. Odvolávajú sa pritom na video Svetového ekonomického fóra „8 predpovedí pre svet v roku 2030“.

Video bolo na Facebooku publikované už v roku 2017, teda dávno pred koronakrízou a článok, z ktorého vychádza dokonca už v roku 2016, no väčšia diskusia sa okolo neho strhla až v súvislosti s Veľkým resetom predstaveným tento rok.

Jedna z predikcií vo videu znie: „Nebudete nič vlastniť. A budete šťastní. Čokoľvek budete chcieť si prenajmete a bude vám to doručené dronom.“

Táto veta je však vo videu vytrhnutá z kontextu, a preto nahráva konšpirátorom. V skutočnosti ide o víziu jedného z oslovených expertov – dánskej poslankyne a bývalej ministerky životného prostredia.

Ida Auken si predstavuje svet, v ktorom nebudete musieť veľa vlastniť, napríklad auto, dom alebo dokonca ani oblečenie. Všetko je verejne dostupné a všetko je zadarmo. Tieto veci považuje za pozitívne. Zároveň však upozorňuje aj na negatívne stránky – stratu súkromia a sledovanie občanov. Tie jej však až tak veľmi nevadia.

Tvorcovia videa teda vytrhli slová z kontextu a nahrali tak konšpirátorom, ktorí z vízie jednej poslankyne spravili plán na zotročenie ľudstva, v ktorom neexistuje súkromné vlastníctvo a ľudia sú sledovaní na každom kroku.

Kritika nie len od konšpirátorov

Veľký reset však nezožal kritiku len od konšpirátorov. Kontroverzný je najmä pre konzervatívcov. Viacerí s ním nesúhlasia.

Skritizoval ho kanadský konzervatívny poslanec a viacnásobný bývalý minister Pierre Poilievre. Ten tvrdí, že len posilní elity na úkor bežných ľudí. 

Finančný analytik John Mauldin z Forbesu tvrdí, že ide o radikálnu reformu, ktorou sa bohatší stanú ešte bohatšími.

Vyslovene ho odmietol tiež brazílsky minister zahraničných vecí Ernesto Araújo, ktorý v súvislosti s ním dokonca hovorí o totalite a podkopávaní slobôd.

O čo teda ide?

Veľký reset nie je nič nové pod slnkom. Pandémia len zvýraznila problémy, na ktoré viacero osobností upozorňuje už dlhšie (napríklad rastúce rozdiely v spoločnosti a potreba digitalizácie). Reformy, podľa niektorých potrebné, teda získali len nové „ošatenie.“ 

Svetové ekonomické fórum ich nazýva Veľký reset. Slovensko či  ich nazýva jednoducho „plán obnovy.“ Aj oni obsahujú budovanie zelenej a digitálnej ekonomiky, boj proti klimatických zmenám, investíciu do vedy a vzdelania či podporu rovnosti.

Vytrhávanie informácii z kontextu, ich dezinterpretácia a zveličovanie však spôsobili, že sa z tejto vízie stal plán globalistov na zavedenie celosvetového fašizmu.