Vo Francúzsku malo dôjsť k vzbure migrantov, pravda je zas inde

Vo Francúzsku malo dôjsť k vzbure migrantov, pravda je zas inde

Utečenecká kríza a teroristické útoky vytvorili v Európe napätú atmosféru. Dôsledkom sú aj mnohé falošné správy o migrantoch. Najnovšie sa vraj vo Francúzsku vzbúrili.

Facebooková stránka Fotky ze světa nedávno zverejnila video s názvom Vzbura migrantov vo Francúzsku, s dodatkom “zdieľajte to všetci“. Video sa na sociálnej sieti stalo veľmi populárne a v priebehu pár dní dosiahlo cez 239-tisíc videní a 4800 zdieľaní.

Z textu pod videom vyplývalo, že je na ňom zaznamenaná akási vzbura utečencov. Použitie takého silného výrazu malo pomôcť celú situáciu zdramatizovať a vyvolať protiutečenecké nálady. Vzbura je totiž výraz pre masový odpor proti vládnemu režimu, respektíve odboj proti nemu.

V skutočnosti však išlo o protest pod heslom Čierny pochod na počesť Massara, ktorý organizovalo radikálne protirasistické protestné združenie Brigáda proti negrofóbii.

Na videu, ktoré je uverejnené aj na YouTube, nie je vzbura migrantov, ale policajný zásah proti protestujúcim. Tí demonštrovali kvôli smrti istého Massara D., ktorého 9. novembra zadržala polícia na stanici Gare du Nord v Paríži. Na nej sa aj protest uskutočnil.

24-ročného Massar D. zatkli pre podozrenie z predaja drog. Z polície ho však museli previezť do nemocnice, kde o niekoľko dní zomrel. Príčina smrti je nejasná. Lekári mu v nemocnici diagnostikovali poškodenie mozgu a o niekoľko dní na to umrel na zlyhanie srdca. zatiaľ sa nevie, či za jeho smrť môže policajné násilie, alebo sú na vine drogy.

Nešlo teda o vzburu migrantov, ale o protest pre zatiaľ neobjasnenú smrť mladého muža. Organizácia, ktorá sa podieľala na tomto proteste, vznikla vo Francúzsku ešte v roku 2005, teda pred migračnou krízou.

Nejde o jediný prípad tohto druhu. Migranti sú častým terčom správ, ktoré majú vzbudzovať v ľuďoch strach a nenávisť. Stalo sa to napríklad v tomto prípade.