Výbuch raketového motora na jadrový pohon spôsobil únik radiácie.

Výbuch raketového motora na jadrový pohon spôsobil únik radiácie.

Oficiálne správy o jadrovej havárii pripomínajú spôsob, akým Sovietsky zväz svet informoval o katastrofe v Černobyle. Kremeľ napríklad hovorí o malom zvýšení rádioaktivity, ale pre civilnú dopravu uzavrel Dvinský záliv.

Vo štvrtok 8. augusta došlo v severnom Rusku k výbuchu, pri ktorom zomrelo päť vedcov a došlo aj k k úniku radiácie. Ruské úrady napriek tomu neboli až dodnes (15. 8.) ochotné otvorene priznať,čo presne sa stalo a aké sú dôsledky. 

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov napríklad odmietol potvrdiť vo svete rozšírené informácie, že na vine je nehoda vyvíjanej strely Burevestnik s jadrovým pohonom. Oficiálne vyhlásenie, že „uvedená udalosť nijakým spôsobom neovplyvní vývoj vyspelých zbraní“, však priam navádza na to, aby sme o Peskovom vyjadrení pochybovali.

Zahmlievanie a neochota priznať rozsah škôd ruskou stranou pripomína černobyľskú haváriu pred viac ako tridsiatimi rokmi. Dôsledkom je aj šírenie rôznych teórií o tom, čo sa vlastne stalo

Ruské agentúry najskôr 8.augusta zverejnili správu, že v Archangeľskej oblasti došlo počas testovania raketového motora k výbuchu, pri ktorom zahynuli dvaja ľudia a šesť ďalších osôb bolo zranených. K výbuchu malo dôjsť na plávajúcej testovacej plošine umiestnenej na pobreží pri dedine Nenoksa. Podľa oficiálnych správ vybuchol raketový motor na tekuté palivo. 

Správu v tomto istom znení zverejnila 10.augusta aj ruská organizácia pre atómovú energiu Rosatom.

Rýchlo sa však začali objavovať správy o zvýšení radiácie a uzavretí celého Dvinského zálivu pre všetku dopravu. Obyvatelia blízkych miest Archangeľsk a Severodvinsk začali vo veľkom nakupovať jódové tablety. Slúžia na to, aby sa v prípade zvýšenej rádioaktivity zabránili usadeniu rádioaktívneho izotopu jódu-131 v štítnej žľaze.

Podľa neskorších informácií v dôsledku výbuchu naozaj došlo k úniku radiácie, ale podľa zodpovedných orgánov to bolo iba 0,11 mSv (mikro Sieverta) až 0,6 mSv. Oficiálne zdroje nezabudli uviesť, že uvedené dávky bežne dostane človek pri röntgenovom vyšetrení. Je však veľký rozdiel medzi  vyšetrením, ktoré trvá zväčša iba pár sekúnd a dlhšie trvajúcom žiarením.

Zvýšenie rádioaktivity v meste Severodvinsk potvrdila aj hovorkyňa mesta, ale na druhý deň správu z jeho webovej stránky stiahli.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí sa k udalosti nechcelo vyjadrovať.

Až v nedeľu 11.augusta ruské úrady upresnili, že zahynulo až päť vedcov a oficiálne priznali, že došlo k výbuchu malého jadrového reaktora umiestneného na testovacej plošine v Bielom mori. Okolnosti nehody budú naďalej vyšetrovať. 

V pondelok 12.augusta ruské úrady zorganizovali smútočnú rozlúčku a pohreb piatich vedcov, ktorí pri nehode zahynuli. Všetkým budú udelené vysoké štátne vyznamenania.

Podľa Guardianu miestne úrady v dedine Nenoksi nariadili obyvateľom čiastočnú evakuáciu kvôli odstraňovaniu následkov havárie. Podľa hovorkyne vlády mal byť pristavený vlak, ktorý mal evakuovaných odviezť. Gubernátor oblasti Igor Orlov následne pre Interfax uvedenú informáciu poprel a evakuácia naplánovaná na stredu 14. augusta sa nakoniec neuskutoční.

Je jasné, že incident nebol explóziou obyčajného raketového motora. Vtedy by sa totiž podľa vedcov oslovených napríklad agentúrou Reuters do ovzdušia dostali iba toxické látky, ale nie rádioaktivita. 

Čo sa teda stalo počas tohto testu? Podľa viacerých odborníkov na vojenskú techniku išlo o test jadrového pohonu pre strelu 9M730 Burevestnik (Víchrovník). Táto strela, ktorú NATO pomenovalo SSC-X-9 Skyfall, má slúžiť na prienik americkou protivzdušnou obranou a má byť podľa ruských predstaviteľov „nezostreliteľná“. Jadrový pohon umožňuje rakete letieť „neobmedzene“ dlho a rôzne meniť výšku letu, čo komplikuje jej zachytenie a následné zneškodnenie.

Prvýkrát o jej existencii hovoril ruský prezident Putin na konferencii o stave krajiny v roku 2018. Vtedy hovoril o viacerých „superzbraniach“, ktoré majú dokázať ruskú prevahu nad USA a jeho spojencami. 

Podľa Jeffreyho Lewisa, výskumníka z inštitútu medzinárodných štúdií v Middlebury, bol pravdepodobnou príčinou výbuchu záťažový test jadrového reaktora slúžiaceho na pohon strely. Nasvedčovala by tomu aj prítomnosť plavidla Serebrjanka, ktoré sa používa na prepravu jadrového materiálu. Okrem toho sa zo satelitných snímok podarilo zistiť, že Rusi rozobrali zariadenie, ktoré slúžilo na testovanie rakiet v Novej Zemi (Pankovo) a presunuli ho na súčasné miesto pri Nenoksi.