Web badatel.net, ktorý ovládajú závadové osoby, bude mať opletačky s políciou

Web badatel.net, ktorý ovládajú závadové osoby, bude mať opletačky s políciou

Ministerstvo zdravotníctva podalo trestné oznámenie na web badatel.net, ktorý dlhodobo šíri medicínske nezmysly a hoaxy.

Podnetom bolo šírenie poplašnej správy, v ktorej autor článku vyzýva rodičov, aby deťom nedávali rúška do škôl a radí im, ako majú vylákať od lekárov potvrdenie.

„V poslednom čase tento portál prekračuje všetky hranice. V čase, kedy nám rastie počet nových prípadov nakazených koronavírusom, táto stránka straší ľudí klamlivými správami o nosení rúška, ktoré opakovane vyvracajú naši odborníci a lekári. V uplynulých dňoch dokonca otvorene navádza ľudí, aby obchádzali a nedodržiavali opatrenia,“ upozorňuje minister zdravotníctva Marek Krajčí.

„Rešpektujem slobodu slova, ale aj tá musí mať určité hranice. Hlavnou úlohou rezortu zdravotníctva je chrániť verejné zdravie a my urobíme všetko preto, aby sme zvládli aj druhú vlnu pandémie koronavírusu,“ povedal Krajčí.

Ministerstvo kontaktovalo aj predstaviteľov Facebooku a apeluje na nich, aby si plnili svoje sľuby, že budú vytláčať a mazať škodlivé a lživé príspevky o koronavíruse a žiada, aby to robili aj na Slovensku. „Na náš podnet už vymazali niekoľko hoaxov o koronavíruse a v komunikácii s nimi budeme pokračovať,“ dodal.

Marek Krajčí sa tiež rozhodol aktívnejšie bojovať proti nezmyslom.  “Proti dezinformáciám chceme bojovať predovšetkým našou aktívnou komunikáciou. V poslednom období sa snažíme zintenzívňovať komunikáciu na sociálnych sieťach a vyvracať šíriace sa hoaxy a dezinformácie. Aj ja osobne sa budem snažiť čo najviac vysvetlovať rôzne nedorozumenia a mýty, ktoré tu kolujú. Ale pri tých najextrémnejších prípadoch využijeme všetky nástroje, ktoré máme k dispozícii,“ uzavrel minister zdravotníctva.

Kto je za tým?

Aktuálne je portál badatel.net v rukách Vladimíra Uhlára, ktorý je podľa infosecurity.sk prepojený ešte aspoň na tri ďalšie weby ako www.silavedomia.sk , www.mocvedomi.cz , www.vylectese.cz – všetky tri domény sú registrované na firmu New Edge Medical Equipment s.r.o., v ktorej má Uhlár podiel. Spolu s www.badatel.net majú stránky na Facebooku 259 tisíc fanúšikov.

Mimo iného, Jozef Burzgo, ktorý je prepojený na badatel.net, je dnes obvinený v troch konaniach za pôsobenie v organizovanej zločineckej skupine, ktorej aktivity mali kryť ľudia na najvyšších miestach.