WhatsApp bojuje s falošnými správami. Pomaly, ale predsa

WhatsApp bojuje s falošnými správami. Pomaly, ale predsa

V čase pandémie vírusu SARS nCov-19 sú sociálne siete a komunikačné platformy zneužívané na šírenie falošných správ. Aplikácia WhatsApp od Facebooku proti nim bojuje novým opatrením.

Sociálne siete sú často terčom kritiky pre ich ľahostajný postoj k falošným správam. V poslednej dobe však digitálni gigant začali proti nim bojovať aktívnejšie. Nedávno sme písali o odporúčaniach Facebooku využiteľných pri rozpoznávaní falošných správ.

Aplikácia WhatsApp, ktorá patrí práve Facebooku, predstavila opatrenie, ktoré má spomaliť šírenie falošných správ v dobe nového koronavírusu. V princípe ide o obmedzenie týkajúce sa preposielania správ. 

Ak používateľ aplikácie obdrží správu, ktorá bola preposlaná viac ako päťkrát, bude schopný ju v jeden moment preposlať iba do jedného chatu. Zabráni sa tak masovému preposielaniu správ, ktoré môžu obsahovať klamlivé informácie.

WhatsApp podobné opatrenie zaviedol už v roku 2019. To však nestanovovalo také prísne limity. V tom čase bolo možné preposlať podozrivú správu (viac ako päťkrát preposlaná) až do piatich ďalších chatov naraz.

Používatelia by tiež mali byť upozornení ikonou dvojitej šípky, ak bola správa preposlaná, alebo ak táto správa býva preposlaná frekventovane. Opatrenia by mali zabrániť masovému preposielaniu.

Systém síce spomaľuje šírenie falošných správ, avšak nedokáže tomuto fenoménu nijako zabrániť. 

S tým môže mať WhatsApp problém. Keďže aplikácia používa určité šifrovanie správ, spoločnosť ich obsah nemôže vidieť. A práve táto skutočnosť zamedzuje využiť stratégie moderovania obsahu, aké používajú Facebook či Twitter. A aj tieto sú často kritizované pre ich nie veľmi viditeľné výsledky.

Práve počas pandémie je nevyhnutné obmedziť šírenie falošných správ na možné minimum. Jednou z možností, by mohlo byť vytvorenie špeciálneho nástroja, ktorým by sa klamlivý obsah týkajúci sa koronavírusu nahlasoval.

Podľa BBC však žiadna z oslovených sociálnych sietí (Twitter, TikTok, Facebook) takéto opatrenie zatiaľ neplánuje.