Za kampaňou za vystúpenie Veľkej Británie z EÚ boli aj pochybné peniaze

Referendum vo Veľkej Británii o vystúpení z Únie sa skončilo víťazstvom brexitu. Po roku sa objavili pochybnosti, či v tom nemá prsty Rusko.

Pred rokom v júni Veľká Británia hlasovala o vystúpení z Európskej únie. Referenda sa zúčastnilo 72,2 percenta registrovaných voličov, z ktorých 51,9 percenta hlasovalo za vystúpenie z Únie. Pomerne tesný výsledok mohli ovplyvniť peniaze s neznámym pôvodom.

Rok a štyri mesiace po hlasovaní prišiel internetový projekt OpenDemocracy s článkami, ktoré skúmajú financovanie kampane za brexit. Desať miliónov libier do nej venoval istý Arron Banks. Táto suma je podozrivá najmä preto, že v roku 2013 sa Banks ocitol vo finančných ťažkostiach a jeho spoločnosti boli stratové. Napriek tomu už o rok dokázal na brexit prispieť takou veľkou sumou.

Za vystúpenie z Únie viedla kampaň aj Demokratická unionistická strana. Tá na ňu údajne od darcov dostala približne pol milióna libier, ale všetci okrem jedného povedali, že žiadne peniaze tejto strane neposlali.

V rovnakom čase, ako sa objavili pochybnosti o financovaní kampane, napísal britský poslanec Damian Collins list zakladateľovi Facebooku Markovi Zuckerbergovi.

Vyjadril v ňom znepokojenie a podozrenie, že Rusi zasahovali do kampane vo Veľkej Británii počas brexitu. Spravil tak po vzore USA, ktoré tiež podozrieva Rusko zo zasahovania do americkej politiky pomocou šírenia dezinformácií na sociálnych sieťach.

V prípade Spojených štátov Facebook oznámil, že počas dvoch rokov Rusko investovalo do rozvratných politických informácii na Facebooku stotisíc dolárov. Damian Collins si od svojho listu sľubuje, že rovnaké informácie firma uvoľní aj v súvislosti s Britániou.

Jedným z médií, ktoré prostredníctvom reklamy ovplyvňovali prezidentské voľby v USA, je Kremľom platená televízia RT. Aktívna je aj v Británii. Podľa bulvárnych novín The Sun traja členovia britského parlamentu dostali zaplatené za to, že v tejto propagandistickej televízii vystúpili v relácii Sam Delaney’s News Thing.

ŽIADNE KOMENTÁRE